Teknoloji

Peugeot’un geleceği bu konseptte!

ABD’nin Las Vegas kentinde gerçekleştirilen ve ShiftDelete.Net olarak yerinde takip ettiğimiz CES 2023 fuarı birçok yeni teknolojiye konut sahipliği yapıyor. Birçok araba üreticisinin katıldığı tertipte konsept modeller de epey dikkat cazipti. Fuarda tanıtılan konsept arabalardan biri de Peugeot Inception Concept oldu. Fransız üreticinin yeni teknolojilerini tanıttığı konsept modelini yerinde inceledik.

Peugeot Inception Concept geleceğe ışık tutuyor

Latincede ‘Başlangıç‘ manasına gelen ‘Inceptio’ sözünden türetilen konsept modelin ismi, Peugeot için yeni bir başlangıcı simgeliyor. Fransız üreticinin geleceğine ışık tutan konsept araba, sahip olduğu farklı tasarım ve teknolojiyle de bunu deliller nitelikte.

Ön bölümde aslan pençesi görünümlü aydınlatma kümesi öne çıkıyor. Epey agresif bir dizayna sahip olan araçta yeni Peugeot logoları da ön planda tutuluyor. Art kısımda ise yeniden Peugeot’un imzası niteliğinde olan üçlü LED stop lambasını görmek mümkün. Aracın bu kısmında Peugeot yazısının da tekrar aydınlatmalı olarak karşımıza çıktığını görüyoruz.

Stellantis’in STLA platformu üzerinde yükselen model, Peugeot’un gelecek modellerinden izler taşıyor. Fransız üreticinin önümüzdeki periyotta tanıtacağı yeni elektrikli otomobillerde de bu tasarım izlerini görmek mümkün olacak.

İç kısma geçtiğimizde de hayli farklı bir kokpit bizleri karşılıyor. Dikdörtgen formlu direksiyon ve silindirik dijital göstege ekranı ise birinci dikkat çeken ayrıntılar oluyor. Araçta rastgele bir gaz ya da fren pedalına yer verilmemiş olması da otonom sürüş teknolojisinin bir yansıması. Araçtaki koltuk dizaynının da epeyce farklı olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Konsept arabanın teknik özelliklerine geçecek olursak; 680 beygir güç üretebilen elektrik motoru bu aracı harekete geçiriyor. Dört tekerlekten çekiş sunan bu elektrikli konsept arabanın 100 km/s sürate ulaşması ise yalnızca 3 saniyeden kısa sürüyor.

Peugeot Inception Concept modelinde yer alan 100 kWs’lık batarya ise araca 800 kilometrelik bir menzil sağlıyor. Konsept araba, gelişmiş batarya teknolojisi sayesinde 5 dakikalık şarj ile 150 kilometrelik bir menzile kavuşuyor. Konsept araba ayrıyeten kablosuz olarak da şarj edilebiliyor.

Peugeot Inception konsepti hem tasarımı hem de teknolojisi ile nitekim gelecekten gelmiş üzere görünüyor. Pekala siz Peugeot’un yeni konsept arabası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking