Telefon

POCO F4 GT ve Xiaomi 12 Lite için MIUI 14 yayında!

Xiaomi‘nin geçtiğimiz ay düzenlediği etkinlikte kullanıcıların beğenisine sunduğu MIUI 14 an itibariyle uyumlu modellere gönderiliyor. Hatta Xiaomi 13 serisi kutudan yeni sürümle çıktı ve aktifliğin çabucak akabinde da Xiaomi 12S serisi güncellemeyi aldı. Kısa bir müddet evvel 11 aygıta daha gelen yeni yapı son olarak POCO F4 GT ve Xiaomi 12 Lite için yayınlandı.

POCO F4 GT ve Xiaomi 12 Lite MIUI 14 güncellemesi aldı

Android 13 tabanlı MIUI 14 POCO F4 GT’ye V14.0.1.0.TLJEUXM ve Xiaomi 12 Lite’a V14.0.3.0.TLIEUXM yapı numarasıyla geliyor. Ayrıyeten 4,5 GB boyutunda ve sistem güvenliğini artıran Aralık 2022 güvenlik yamasını beraberinde getiriyor.

Bunun dışında yeni sürüm birinci olarak (Avrupa) EEA ROM‘unu çalıştıran POCO F4 GT ve Xiaomi 12 Lite modelleri için yayında. Son olarak birinci başta Mi Pilot‘lar için gelecek yeni güncelleme rastgele bir sorun çıkmaması halinde genel kullanıma açılacak.

MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı aktiflik ile birlikte yeni arayüzün kıymetli ayrıntılarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız fakat tekrar de sistem müsaade vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir birçoklarını silebileceksiniz. Ayrıyeten Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

Şirketin bir başka argümanı ise sistem performansının önemli oranda geliştiği tarafında. O denli ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna karşın güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir uygunlaştırma mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin bilgileri MIUI 14’ün bir evvelki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

Bu sonuç MIUI arayüzünün tekrar ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere nazaran daha süratli olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta yarar var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” ismi verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al