Teknoloji

Prize takılı şarj aleti elektrik harcar mı? İşte sorunun karşılığı…

Elektrik fiyatları son yollarda güzelce yükseldi. Elektrikten nasıl tasarruf ederiz sorusu akla geliyor. Prizde şarj aleti bırakmak elektrik harcar mı ya da prize takılı şarj aygıtı elektrik tüketiyor mu?. Evet olağan ki elektrik harcar. Bu durum tüm aygıtlar için geçerli değil. Tükettikleri ölçü da hayli değişken göstermeke. İşte detaylar…

Günümüzde kullandığımız şarj aletlerinin hepsinin içerisinde elektrik devrelerini birbirlerine bağlayan küçük trafolar vardır. Kimi gelişmiş modellerin içerisinde voltaj ve akım ölçer ve sınırlayıcılar vardır.

Dolayısıyla prize taktığımız anda çok düşük ölçüde da olsa bu sistemin kendi içerisinde çalışabilmesi için bir elektrik tüketimi olur.

Fakat bilhassa dizüstü bilgisayarlarda gördüğümüz birtakım şarj aletleri 2 modülden oluşur. bunun birinci kısmı sırf bir uzatma kablosu formundadır. Bu kesim nispeten büyük bir adaptöre bağlanır ve buradan çıkan kablo da bilgisayara elektrik iletir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!