Teknoloji

Rus teknoloji devi Yandex anavatanından kurtulmak istiyor

Ancak The New York Times‘a nazaran, Ukrayna’nın işgalinden sonra Batı’nın anavatanına uyguladığı yaptırımlar, Yandex’in projelerini geliştirmeye devam etmesini imkansız hale getirdi. Bu nedenle Yandex’in Amsterdam’da kayıtlı ana firmasının satışını yapmak ve Rusya ile bağlarını koparmak istediği bildiriliyor.

Görünüşe nazaran Yandex, üzerinde çalıştığı yeni teknolojileri tam potansiyellerine ulaştırabilmek için Batılı teknolojilere ve uzmanlara muhtaçlık duyduğundan ülke dışındaki pazarlara satmayı planlıyor. Şirket bununla birlikte internet tarayıcısı, yiyecek teslimatı ve araç çağırma uygulamaları üzere yerleşik işletmelerini de satmayı planlıyor. Fakat Yandex, bu eserleri Rus yan kuruluşu altında sunmaya devam etmeyi planladığından bu satış için ülke içinde alıcı bulması gerektiği manasına geliyor.

Rus teknoloji devi Yandex anavatanından kurtulmak istiyor

Yandex’in sahiden Rusya’dan kurtulup kurtulamayacağı ise büsbütün öbür bir bahis. Times’ın kaynakları, şirketin Rus tescilli teknolojileri ülke dışına aktarabilmesi için evvel Kremlin’in onayını alması gerektiğini söylüyor. Ayrıyeten şirketin satışa devam etmeden evvel hissedarlarını tekrar yapılandırma planına dahil etmesi de gerekiyor. Bununla birlikte, şirketin epeyce güçlü bir siyasi destekçisi var:

Vladimir Putin’in onayını almak için gayrı resmi bir sıfatla kullandığı ülkenin eski maliye bakanı Alexei Kudrin. Bir Financial Times haberi, Kudrin’in Yandex’in planını görüşmek üzere bu hafta Putin ile görüşeceğini söylüyor. Rusya Devlet Lideri’nin onay vermesi halinde Kudrin’in Rusya Sayıştay Başkanlığı misyonundan ayrılarak yeni Yandex’de yöneticilik yapması da bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking