Teknoloji

Rusya, uzayda mahsur kalan grubu kurtaracak

Rusya’nın uzay aracı, sıvı kaçırdığı nedeniyle arızalandı. Olağan koşullarda mart ayında Dünya’ya dönecek takımda iki kozmonot ve bir astronot yer alıyor. NASA, birinci evvel Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX ile geri dönmeleri için görüşmeye başlamıştı. Ama Roscosmos, takımın geri dönüşü için uzaya gelecek ay yedek bir gemi yollayacak. Pekala, NASA bu mevzu hakkında neler diyor? Haberin ayrıntılarına daima birlikte göz atalım.

Roscosmos, uzaydaki takımın mahsur kalmadığını düşünmüyor

NASA ve Roscosmos, uzayda mahsur kalan astronot Frank Rubio, kozmonot Sergey Prokopyev ve kozmonot Dmitry Petelin’in geri dönmesi için bir uzay aracı gönderecek. Rusya’nın çalışmaları uzun müddettir devam ediyordu. Bugün çıkan haberlere nazaran Roscosmos, 20 Şubat tarihinde Soyuz MS-23 isimli uzay aracını memleketler arası uzay istasyonuna yollayacak.

Uzaydaki üç kişilik takım, olağanda mart ayında geri dönecekti. Bu nedenle Roscosmos ve NASA, takımın mahsur kalmadığını ve hala vakitleri olduğunu belirtiyor. Hatta Roscosmos, gönderecekleri uzay aracı için kurtarma aracı demek yerine yedek araç diye bahsetmeyi tercih ediyor.

Öte yandan Elon Musk’ın kurduğu uzay şirketi SpaceX’in uzay aracı Crex Dragon da uzayda. Ancak bu araç şu anda acil bir durum yaşanması halinde bekletiliyor. Soyuz MS-23’ün uzaya gitmesi ve acil bir sorun yaşanmadığı sürece dönüş bu araçla gerçekleşecek. NASA ise Roscosmos’un uzaya gönderip grubu geri getireceği kararını onaylıyor.

Roscosmos, ayrıyeten uzaydaki aracın neden arızalandığını araştırmaya devam ediyor. Birçok gözlemci, bu sorunun bir mikrometeorit çarpmasından ötürü gerçekleştiğini iddia ediyor. Ancak bununla ilgili kesin olarak yapılmış bir açıklama yok. Ek olarak Roscosmos Beşerli Uzay Uçuş Programları Yönetici Yöneticisi Sergey Krikalev, sızıntının nedeninin rastgele bir üretim kusuru olmayacağını belirtiyor.

Siz okuyucularımız bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al