Teknoloji

Rusya’ya korsan kitap suçlaması!

Federaller, iki Rus asıllı Anton Napolsky ve Valeriia Ermakova’yı korsan e-kitap deposu Z-Library’yi işlettikleri savıyla suçluyor. Site, “dünyanın en büyük kütüphanesi” olarak isimlendirildi ve kütüphanede birçok telif hakkı ihlaline uğramış kaçak sürümler olan 11 milyondan fazla kitap olduğu bildirildi.

Çift, ABD’nin talebi üzerine 3 Kasım’da Arjantin’in Cordoba kentinde tutuklanmıştı. Amerikan hükümeti halka açık Z-Library sitesini tutuklamayla eş vakitli olarak engelledi. Napolsky ve Ermakova çifti telif hakkı ihlali, kara para aklama ve elektronik dolandırıcılıkla suçlanıyor.

TorrentFreak’in açıkladığı üzere, Ermakova ve Napolsky’nin rollerinin Z-Library için ne kadar kıymetli olduğu şimdi pek net değil. İddianameler sadece Ocak 2018’de başlayan faaliyetleri kapsarken, FBI Sorumlu Yönetici Yardımcısı Michael Driscoll, ikilinin “on yıldan fazla bir süredir” bir korsan sitesi işlettiğini söyledi. Z-Library deepweb’te e-postalara karşılık vermeye devam ediyor.

Rusya’ya korsan kitap suçlaması!

Korsan kitaplığın toplumsal medyadaki varlığı, onun geri alınmasına da katkıda bulunmuş üzere görünüyor. Ars Technica, Müellifler Birliği’nin, TikTok’ta 19 milyondan fazla görüntülenmeyle bir “#zlibrary” hashtag’inin trend olmaya başlamasının akabinde Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilciliği Ofisine şikayette bulunduğunu belirtiyor. Öğrenciler ve öbür kullanıcılar, Z-Library’yi ders kitaplarını ve öteki ders malzemelerini fiyatsız almanın bir yolu olarak lanse ediyorlardı.

Pek çok korsan site kapatılmasında olduğu üzere, bunun da kalıcı bir darbe olması pek mümkün değil. Muharrirler Birliği şikayette bulunurken Libgen üzere alternatiflere işaret ediyor. Z-Library ise sonlu bir biçimde de olsa çalışmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking