Teknoloji

Siber korsanlar Darknet’te 8 ayda yaklaşık 150 milyon dolarlık çalıntı data sattı

Teknolojinin gelişmesi, insanlığın gündelik hayatından uzun müddetli faaliyetlerine kadar çabucak her alanda konforunun artmasını sağlıyor. Lakin her hoş şeyin bir bedeli var kelamı güya bu husus için söylenmiş üzere. Hakikaten teknolojinin gelişmesiyle birlikte artan hayat konforunun bir bedeli olarak, internet kullanıcıları daha evvel hiç olmadıkları kadar bilgi güvenliği konusunda tehlikede.

Hemen her gün bir yerlerden bilgi sızıntılarının olduğunu ve siber korsanların kimi platformlardan bilgilerimizi çaldığını okuyoruz. Pekala çalınan bu bilgiler ne oluyor dersiniz? Tabi ki Deep Web olarak tabir edilen internetin kuytu köşelerinde Darknet’te satılıyor. Ünlü araştırma ve tahlil sitesi ArsTechnica tarafından yapılan son çalışma ise durumun vehametini gözler önüne serdi.

Siber korsanlar Darknet’te 8 ayda yaklaşık 150 milyon dolarlık çalıntı data sattı

Şirket tarafından toplam 8 aylık bir süreyi kapsayan çalışma sayesinde 30 Darknet pazarı araştırıldı ve buradaki on binlerce eser ile binlerce satıcı mercek altına alındı. Şirket tarafından çalışma sonucunun paylaşılmasıyla anlaşıldı ki yalnızca bu 30 farklı pazarda bile 650 bine yakın data satışı yapıldı ve bu satışı yapan korsanlar 150 milyon dolara yakın gelir elde etti.

Her ne kadar hükümetler bu mevzuda taviz vermemeye ve yakalanan siber korsanlara ağır cezalar vermeye devam etse de, kelam konusu araştırma neden siber korsanların bu tehlikeyi göze aldığını epeyce açık bir formda göstermiş oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al