Teknoloji

Sınıfta kalma büsbütün tarihe karışıyor! İşte yeni sistem!

Pandemi insanların hayatında çok şey değiştirdi. Çalışma alışkanlıklarından tutun da eğitim alışkanlıklarına varana kadar pek çok öge değişikliğe uğradı. Hakikaten bu değişikliğin yankıları da devam ediyor.

Özellikle Avrupa’da eğitim üzerine esaslı değişiklikler yaşanıyor. Pek çok Avrupa ülkesi eğitimde dünyanın doruğunda yer alan İskandinav sistemlerini kendisine örnek alıyor. Bu kapsamda ders saatleri kısaltılırken, toplumsal aktivitelere ayrılan vakit da arttırılıyor.

Eğitim tarafındaki en kıymetli teşebbüslerden biri de sınıfta kalma sisteminin tarihe karışması. Hali hazırda Türkiye de dahil pek çok Avrupa ülkesinde sınıf tekrarı uygulaması bulunuyor. Her ne kadar aşikâr kademelerde de olsa bu uygulama hala son bulmuş değil.

Sınıfta kalma büsbütün tarihe karışıyor! İşte yeni sistem!

Avrupa’daki kimi ülkeler bu uygulamayı büsbütün sonlandırmak için düğmeye bastı. Hedef ise sınıfta kalma sistemini büsbütün ortadan kaldırarak, öğrencilerin üniversitedeki üzere ders bazında sorumlu tutulmaları olacak.

Kısaca özetlemek gerekirse, sınıfta kalıp tüm bir devri tekrar etmek yerine yalnızca kalınan dersin tekrarı olacak. Bu dersler için online eğitimler sunulacak. İmtihanları da vakti geldiğinde başka düzeylerle eş vakitli olarak gerçekleşecek.

Bu sistem avantajlı üzere görünse de tüm dersleri geçmeyi mecburî kılıyor. Ülkemizdeki mevcut sistemde ise ortalama 50’nin üzerinde olduğu vakit, kalınan dersler olsa bile öğrenci direkt olarak sınıfı geçebiliyor.

Eğer bu sistem ülkemizde de uygulanacak olursa, aşikâr derslerde yığılmalar olabilir. Son sınıfı bitiren bir öğrenci, veremediği dersleri yüzünden diplomasını alamayabilir. Sizce bu sistem, mevcut sistemin yerine gelse nasıl olurdu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!