Teknoloji

Snapdragon 8 Gen 2 ayrıntılı test sonuçları ortaya çıktı!

Qualcomm’un yeni platformu Snapdragon 8 Gen 2 ile ilgili gelen bilgiler heyecan yaratmaya devam ediyor. Taşınabilir grafik ünitesinde ray-tracing takviyesi ve yüksek performans vaadi yeni işlemciyi merak ögesi yapıyor. En nihayetinde Snapdragon 8 Gen 2’nin ayrıntılı test sonuçları gün yüzüne çıktı. Kardeşleri Snapdragon 8 Gen 1 ve 8 Plus Gen 1 ile yapılan kıyaslamalar dikkat çekici!

Karşılaştırma nasıl yapılıyor?

Yapılan kıyaslamalarda kullanılan test uygulamaları AnTuTu, GeekBench, GFXBench ve MLPerf. Bu uygulamalar ortasında AnTuTu daha genel bir testtir. Grafik ünitesi, işemci ve bellek performansı test edilir, bu esnada kullanıcıya sunulan tecrübeye nazaran puan verilir. GeekBench daha çok CPU odaklı bir testtir. İmaj sıkıştırma, sürece, konuşma tanıma, fizik simülasyonu üzere süreçler uygulanır. GFXBench bu uygulamalar ortasında grafik ünitesini öncelik alan uygulamadır. Vulkan ve OpenGL 3.1 ile yüksek doku kalitesi barındıran ve telefonu zorlayan bir GPU testidir. Aygıtın verdiği FPS pahaları baz alınır. Son olarak MLPerf Mobile ise yapay zeka performansını test eder. Aygıt üzerinde obje algılama, konuşma testleri uygulanır.

Şu vakte kadar olduğu üzere yeni Snapdragon’da da kardeşlerine kıyasla yaklaşık yüzde 10 oranında performans artışı bulunuyor. Genel manada yüzde 35 oranında bir artış olsa da AnTuTu’nun işlemci performansına baktığını hatırlatalım.

GeekBench 5’de çoklu çekirdek performansında yaklaşık olarak yüzde 30 oranlı bir artış görüyoruz. Tekli çekirdek performansında ise yüzde 10 oranında artış kelam konusu. Snapdragon 8 Plus Gen 1’in halihazırda aslında çok güçlü bir platform olduğunu düşünürsek, bu oranlar gerçekten etkileyici.

Qualcomm ne yazık ki Snapdragon 8 Gen 2 ile karşımıza çıkacak olan Adreno GPU hakkında pek bir bilgi paylaşmadı. Bu sebeple grafik kartı tarafında yorum yapmak şimdilik güç. Tabloda da görüldüğü üzere 1080p T-Rex testi dışındaki bütün testlerde önemli oranda bir performans artışı kelam konusu. 1080p Manhattan testinde yüzde 24, 1440p Aztec Vulkan testinde ise tam yüzde 44 oranında artış görünüyor.

Qualcomm bu nesilde her vakit olduğundan daha yüksek yapay zeka performansı sunmayı hedefliyor. Yeni platform görsel ve nesne tanımada da tabloda görüldüğü üzere çok yüksek puanlar elde etmiş. Ayrıyeten geçmiş işlemcilere kıyasla watt başına yüzde 65, genelde ise yüzde 435 oranında yapay zeka iyileştirmeleri mevcut.

Yeni Snapdragon 8 Gen 2 ile donatılan aygıtlar 2022 sonuna kadar son kullanıcıya sunulacak. Yeni platformdan yararlanan markalar ortasında OnePlus, Sharp, Asus, Xiaomi, Honor, Sony, Oppo, Redmi ve Motorola da yerini alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al