Teknoloji

Şok suçlama: Apple ve Amazon fiyatları arttırmak için bâtın muahede yapıyor!

Amazon, yine açılan bir davanın merkezinde ve bu defa Apple da kabahat ortağı olarak tıpkı şikayetin konusu. Hakikaten, daha evvel iki şirketi devralan ve Apple’ı farklı davalarda yarım milyar dolardan fazla ödemeye zorlayan hukuk firması Hagens Berman, artık üçüncü taraf satıcıların %98’ini ortadan kaldıran kuşkulu bir kontrat argümanıyla yeni bir dava açtı. Dava, Amazon’un en büyük çevrimiçi elektronik perakendecisi olduğunu, pazarın yaklaşık %82’sine sahip olduğunu ve Apple eserlerini direkt satarken üçüncü taraf kullanıcıların yeni yahut ikinci el satış yapmasına müsaade vermediğini argüman ediyor.

Şikayete nazaran, Amazon neredeyse tüm Apple bayilerini bir saklı bir muahedenin modülü olarak sitesinden kaldırdı. Daha evvel 600 civarındayken, bugün sırf 7 üçüncü taraf satıcı Amazon’da iPhone satmaya devam ediyor. Dava, Ocak 2019’da yürürlüğe giren ve Apple’ın sitesinde üçüncü taraf bayileri temizlemesi durumunda Amazon’a eserlerinde %10’a varan indirimler verdiği bir muahedeye da ışık tutuyor. Durum, Amazon’un üçüncü taraf satıcıların Apple eserlerini satmasını engelleyerek, hem Amazon’un hem de Apple’ın kamuya ziyan verse bile durumdan faydalanmak için kendini eserlerin baskın satıcısı olarak tanımlayamaya çalıştığını deliller nitelikte .

Hatırlatma olarak, Apple son vakitlerde iPhone’larının ve iPad’lerinin fiyatını değerli ölçüde artırdı ve satışlar şayet üçüncü taraf satıcılara bırakılsaydı bu durum her iki şirketin de kârları üzerinde olumsuz manada büyük bir tesir yaratabilirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/