Teknoloji

Sony’den tarihe geçecek yeni bir denetimci geliyor

Konsol dünyasının en kıymetli ve en tanınan isimlerinden biri olan PlayStation, CES 2023 fuarına damgasını vuracak yeni eserini resmen tanıttı. Hala geliştirme evresinde olan ve bu nedenle şu an için Project Leonardo olarak isimlendirilen kontrolcüye baktığımız vakit, oval bir yer üzerine yerleştirilmiş tuşlardan oluştuğunu görüyoruz.

Bununla birlikte yanında harici olarak bulunan joystickleri ile aslında olağan kontrolcüden bir oldukça farklı görülen bu aygıtın geliştirilmesinin çok önemli bir nedeni var: Engelli oyun severler.

Çeşitli meseleleri nedeniyle kontrolcülerinde ellerinde tutmak ve oyun oynamakta zorlanan oyun severleri düşünerek bu türlü bir projeye başlayan Sony, geldiği noktadan son derece şad üzere görünüyor. Gerçekten geliştirilen yeni denetimcinin modüler yapıda olması birçok sorunun çözülmesini sağlayacak. Güzel ancak modüler yapı ne demek?

Sony’den tarihe geçecek yeni bir denetimci geliyor

En kolay sözle sökülüp takılabilir manasına gelen bu isimlendirmeye nazaran yeni PS5 denetimcisinin tuşları oyunseverin isteğine nazaran konumlanabilecek. Ayrıyeten joystickin kontrolcüye arası de tekrar büsbütün oyunsever tarafından ayarlanabilecek.

Bununla birlikte tuşlar için de başka ayarlamaların yapılabileceğini hatırlatalım. Buna nazaran oyunseverler isterlerse birebir fonksiyonu iki farklı tuşa tanımlayabilecekleri üzere, istemeleri halinde iki farklı fonksiyonu tek tuşa da tanımlayabilecekler. Bu sayede birçok oyununun oynanması da ziyadesiyle kolaylaşmış olacak.

Sony tarafından yapılan açıklamada denetimcinin şimdi gelişim aşamasında olduğunun söylendiğini bir kere daha belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al