Teknoloji

Tarihe geçti! Dünya ve Mars ortasında yeni rekor

Mars Express uzay aracı 19 yıldır Kızıl Gezegen’in yörüngesinde dönerek Mars’ın nefes kesici görüntülerini ve kıymetli içgörülerini bizlere sunuyor. Bu çalışkan yörünge aracı bugüne kadar yalnızca kendi datalarını Dünya’ya iletmekle kalmadı, tıpkı vakitte başka Mars misyonları ile yer denetimi ortasında bir irtibat çizgisi da sağladı.

Avrupa Uzay Ajansı, Mars Express’in kısa bir mühlet evvel toplam 7 farklı Mars yüzey vazifesine bilgi aktararak yeni bir rekora imza attığını duyurdu. Uzay ajansının yaptığı açıklamaya nazaran bu, bilim insanlarının gezegenin tarihine ait eksiksiz bir fotoğraf çizmelerine yardımcı olmak açısından değerli bir muvaffakiyet. En son uzun aralıklı arama, Şubat 2021’den bu yana Kızıl Gezegen’de dolaşan Mars robotu NASA’nın Perseverance gezgini ismine yapıldı.

Yörünge aracı 2004 yılında NASA’nın Spirit keşif aracının üzerinden uçarak bir dizi komut göndermiş, Spirit ise Mars Express’in Dünya’ya iletmesi için bu dataları iletmişti. 2 uzay aracının diğer bir gezegen etrafında bir irtibat ağı kurmuş olması bir birincisi temsil ediyor.

Mars Express uzay aracı Haziran 2003’te Mars’a gitmek üzere Dünya’dan ayrıldı ve uzayda 6 ay süren bir seyahatin akabinde Mars yörüngesine girdi. Yaşlanan yörünge aracı hala güçlü bir biçimde çalışıyor ve kısa bir mühlet evvel sinyal gönderme ve alma yeteneğini geliştirmek için çok muhtaçlık duyulan bir yazılım güncellemesi yapıldı. Mars Express, Avrupa Uzay Ajansı’nın bugüne kadarki en düşük maliyetli misyonu olmasına karşın, Mars’ın yanı sıra uydusu Phobos hakkında da bedelli datalar sağlıyor. Yörünge aracı 19 yıllık hizmetinin akabinde bu yılın Aralık ayında misyonuna son verebilir ve nihayet Dünya’ya yanlışsız yola çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al