Teknoloji

Tarihin asla unutmaması gereken 6 minik İtalyan otomobili!

İtalya denildiğinde akla birinci gelen şeylerden biriside muhteşem arabalardır. Lakin İtalyanların tamamı bu araçlara binmiyor. İtalya’da stiliyle ön plana gelen kent otomobilleri da bulunuyor. Ülkede kullanılan 6 minik arabayı sizler için derledik.

Fiat 500

Klasik, özgün Fiat 500 pek çok taraftan şahanedir. Birinci Fiat 500 (Topolino), Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İtalya’nın ekonomik olarak tekrar büyümesini sağlayan ve İtalyanları yola çıkaran otomobilken, 1957’de piyasaya sürülen halefi anında bir ikon haline geldi ve herkesin bildiği ve sevdiği 500 oldu.

Volkswagen Beetle ve Mini Cooper kadar yaygın hale geldi. Alman Beetle ve Fransız Citroen 2CV üzere, Fiat 500 de en eski “halk arabalarından” birisi. Araç mobilite jenerasyonunun sembolü haline geldi. 500 ismi, geriye monte edilmiş 500cc iki silindirli motorundan geliyor ve bu da kabinin içeriden dışarıdan varsayım ettiğinizden çok daha büyük hissetmesini sağlıyor. Birinci modeller yalnızca 13 beygir güç üretiyordu; fakat daha sonra çıkan Abarth 500 modelleri 27 ila 38 hp üretebiliyor.

Fiat-Abarth 750

Abarth, 1949’da Carlo Abarth tarafından kuruldu ve temel olarak küçük İtalyan otomobilleri ve 750 üzere Fiat tabanlı yarış otomobilleri için performans modülleriyle tanınıyordu. 1955’te 600’ün piyasaya sürülmesinden çabucak sonra şirket, Fiat 600’ü temel alarak bu modeli çıkardı. Motor daha da güçlendirildi ve 6.900 rpm’ye çıkarak 39 hp güç üretebildi. Bu araç yalnızca 544 kg ağırlığındaydı.

Aracın en dolu versiyonu, Zagato tarafından tasarlanmış “çift balonlu” üstyapı versiyonudur. Daha ölçülü bir 750 Zagato modeli, isminden da anlaşılacağı üzere, Kuzey Amerika’ya ihracat için tasarlanmış, Amerika isimli lüks bir versiyona sahipti. Zagato gövdeli modeller için aracın gücü 42 hp’ye çıkarıldı.

Büyük Isetta

Isetta küçük bir İtalyan otomobilidir. Isetta, üretimde olduğu sekiz yıl boyunca üretilen 161.728 adetle en çok satan araçlardan biri pozisyonunda. Isetta, Fiat 500 ile birebir nedenle doğdu: İtalya, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ucuz ulaşıma muhtaçlık duyduğu için üretildi.

Tek silindirli motosiklet motoruyla satın alınabilecek ve çalıştırılabilecek kadar ucuz olan otomobil şaşırtan bir biçimde, 1954’teki efsanevi Mille Miglia yarışına üç modelle katıldı ve 1.000 millik parkurda, üçü de iktisat sınıfında birinci üçe girdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al