Teknoloji

Taşınabilir reklam dolandırıcılığı tam 12 milyar aygıta ulaştı! [Her reklama tıklamayın]

Güvenlik şirketi Human Security’deki araştırmacılar yakın vakitte bugüne kadar gördükleri en büyük ve en karmaşık taşınabilir reklam akınlarından birini ortaya çıkarttı.

Vastflux isimli reklam dolandırıcılığı sayesinde milyonlarca telefonu etkilendi. Bu program sayesinde yüzlerce reklam şirketi ve uygulama geliştiricisi dolandırıldı. İşte ayrıntılar.

Mobil reklamlar dolandırıcı kaynıyor

Vastflux isimli dolandırıcı reklam kampanyası birinci olarak geçen yıl Human Security tarafından tespit edildi. Reklamın dolandırma metodu, bir kullanıcının tüm telefonunu yahut tüm uygulaması yerine tek bir reklam alanını hedefleyerek yapıyor.

Human Security, bu programın telefonda belirmesiyle birlikte bir reklam alanı kazanıyor ve sonra, birden çok görüntü reklamın üst üste yığılmasını sağlayan makus hedefli bir kod ekliyor.

Son kullanıcı sırf tek bir görüntü reklamı göreceğini düşünüyor fakat perde gerisinde, saldırgan aslında onlara üst üste yığılmış 25 adede kadar görüntü reklamı gösterebiliyor. Her bir reklam için farklı başka gösteriliyormuş üzere ödeme alacak olan dolandırıcılar böylece reklam veren şirketleri ve geliştiricileri de kandırabiliyorlar.

Son kullanıcı açısından, bir şeylerin karşıt gittiğine dair tek ipucu ise, telefonunuzun art planında tüm düzmece reklamlar işlenirken pilin daha süratli boşalması olabilir.

Human security şimdi hücumun gerisindeki kümenin ismini açıklamadı ve plandan potansiyel olarak ne kadar aygıtın etkilendiğini aktarmadı, fakat bu hücum büyük olasılıkla çokca aygıta yapılmış olabilir. Haziran 2022’de tepeye ulaşan akın, günde 12 milyar reklam isteği yapabiliyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al