Teknoloji

Teknoloji severler yaşadı, SSD fiyatları düşüyor! [Her PC’ye bir SSD]

SSD ve NAND fiyatları kademeli olarak düşerken, analistler artık fiyat düşüşlerinin görünürde bir sonu olmadığına inanıyorlar. En son iddialara nazaran, gelecek yıl tüketicilerin PC’lerine 100 dolardan daha düşük bir fiyatla 2 TB kıymetindeki bir SSD depolamasını ekleyebileceğini gösteriyor.

SSD fiyatları her geçen gün düşüyor

PC bileşenleri için en âlâ seçeneklerden biri olan NAND flash ve akabinde gelen M.2 SSD’lerin icadı, teknolojiyi çok daha süratli hale getirmişti. Neredeyse bir sakız kutusu boyutunda olan bu depolama aygıtlarıyla bir terabayttan fazla datayı saklayabiliyorsunuz. Yüksek ölçüde sürat sunan M.2 diskleri bir müddettir birden fazla tüketici için vazgeçilmez bir seçenek oldu.

Son vakitlerde SSD’lerde değerli fiyat indirimleri ve kapasite artışları görülüyor. Yalnızca altı yıl evvel, Samsung’un 1 TB’lık NVMe şoförünün maliyeti yaklaşık 500 dolar civarındaydı. Artık, birebir SSD’ler 90 dolara satılıyor. Bu yüzde 80’lik bir fiyat düşüşü demek.

Analistler, bu istikrarlı fiyat düşüşünün devam edeceğine inanıyor. Varsayımlar, mevcut SSD maliyetlerinin 2023’ün ortasına kadar yarı yarıya düşebileceğini gösteriyor. Öngörüler gerçek çıkarsa, 1 TB M.2 SSD’ler yaklaşık 50 $’a, 2 TB ve 4 TB SSD’ler 100 $’ın altına düşebilir.

SATA SSD’lerin önümüzdeki yılda gözle görülür derecede düşmesi bekleniyor. Ayrıyeten devam eden arz fazlası, fiyat düşüşlerini sadece M.2 SSD’lerle sınırlamayacak. Hangi markayı seçtiğinize bağlı olarak, 1 TB SATA SSD’lerin fiyatı 50 ila 90 dolar ortasında değişecek. Önümüzdeki birkaç ay yahut birkaç sene, bilgisayarlarının depolama alanını yükseltmek isteyen kullanıcılar için olağanüstü bir periyot olabilir. Gelecek yıl daha da düzgün olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!