Teknoloji

Tesla Model 3 yine tasarlanıyor!

Tesla’nın eser gamında şu anda Model S, Model 3, Model X ve Model Y bulunuyor. Bu modeller ortasında en başarılı satış sayılarına ulaşan Model 3, 2017 yılından bu yana üretiliyor. Yaklaşık 5 yıldır piyasada olan elektrikli araba yakın vakitte yeni tasarımı ile karşımıza çıkabilir.

Tesla, yenilenen Model 3 ile maliyetleri azaltma peşinde

Gelen bilgilere nazaran Tesla, Model 3’ün yine tasarımı üzerinde çalışıyor. ABD’li üretici, kompakt modelin yine tasarlanması ile birlikte üretim maliyetlerini de değerli oranda düşürmeyi amaçlıyor. Kod ismi “Highland” olan Model 3 yenileme projesi ile Tesla’nın elektrikli aracındaki bileşenlerin karmaşıklığını ve sayısını azaltmayı hedeflediği sav ediliiyor.

Yeniden dizaynın asıl maksadı, elektrikli araba üreticisinin tasarruf etmesi olsa da Model 3’ün tasarım ve performans manasında da farklı yollar izlemesi bekleniyor. Yeni tasarım ile maliyetleri düşürmek isteyen Tesla’nın aracın fiyatında bir indirim yapıp yapmayacağı ise bilinmiyor.

Yeni proje hayata geçtiği takdirde Kaliforniya ve Şangay’daki Tesla fabrikalarında üretime geçecek. Yapılan savlara nazaran yenilenen Tesla Model 3, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde şirketin Şangay’daki tesislerinde üretime geçebilecek. Kaliforniya’daki tesis için ise şimdi bir tarih verilmiş değil.

Tesla geçtiğimiz yıllarda da Model S’i güncelleyerek yeni tasarım ve teknolojilere geçiş yapmıştı. Piyasada 5 yılı gerid bırakan Model 3 de artık araba piyasasının eskiyen yüzleri ortasına girmiş durumda. Tesla, yenilenen Model 3 ile birlikte hem aracın eskiyen yüzünü biraz olsun değiştirebilir hem de teknolojisini yenileyebilir.

Model 3’ün yanı sıra Elon Musk geçtiğimiz günlerde Tesla’nın büsbütün yeni ve daha küçük bir elektrikli araba üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Model 3 ve Model Y’nin maliyetinin yaklaşık yarısı kadar olacağı söylenen araba ise heyecan yaratmış durumda.

Tesla maliyetlerini düşürmeyi planladığı Model 3 ve yeni küçük elektrikli arabası ile piyasadaki gücünü bir üst düzeye taşıyabilir. Pekala siz yenileneceği söylenen Model 3 hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al