Teknoloji

Tesla rekor gelir elde etti fakat son gelişme moralleri bozdu

Elektrikli araç dediğimiz vakit akla gelen birinci isim elbet Tesla oluyor. Amerikalı otomotiv devi nitekim de gerek geliştirdiği araçlar, gerek bu kesime yaptığı teknoloji yatırımları gerekse de marka bilinirliği olarak bu statüyü ziyadesiyle hak ediyor. Üstelik pandemi devrinin geride kalmasıyla birlikte şirketin gelir ve karlarının uçuşa geçtiği de bir gerçek.

Geçtiğimiz saatler de üçüncü çeyrek mali raporlarını paylaşan Tesla’nın toplam gelir seviyesi evvelki yılın birebir çeyreğine nazaran %56 civarında artık göstererek yaklaşık 18,7 milyar dolar düzeyine ulaştı.

Tesla rekor gelir elde etti lakin son gelişme moralleri bozdu

Bununla birlikte asıl başarıyı karlılık kalemlerinde gösteren Tesla, elde ettiği bu gelirin 3,33 milyar dolarlık kısmını kar hanesine yazmayı başardı. Bunun manası Tesla %28’lik bir kar hissesi ile çalışıyor ki dalın geneli düşünüldüğünde bu epey büyük bir oran.

Ancak ne gelirin rekor düzeyde artması ne de karlılığın evvelki yıla %100 yükselmesi Tesla paylarının anlık olarak %5 üzere sert bir düşüş yaşamasının önüne geçemedi. Bu durumun temel sebebi ise, analistler Tesla’dan bu performansın üstünde bir mali tablo bekliyorlardı. Tabi beklentiler karşılanamayınca da düşüş kaçınılmaz oldu. Bununla birlikte günün ilerleyen saatlerinde Tesla paylarının yine toparlanarak düşüş yaşadığı düzeye geri geldiğini de belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!