Teknoloji

Tesla rekora doymuyor: İşte elektrikli araba üreticisinin son bilgileri

Elektrikli otomobil denildiğinde akla gelen birinci isimlerden biri Tesla oluyor. Her ne kadar artık Amerikalı otomotiv devinin pek çok önemli rakibi olsa da popülarite ve itibar manasında hala Tesla modelleri için rakipsiz diyebiliriz. Yıldan yıla üretim ve teslimat sayısını arttırmayı başaran Amerikalı şirket, 2022’de ise adeta gösteri yaptı.

Bizzat Tesla’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya nazaran, 2022 yılı içerisinde toplam üretilen araç sayısı 1.369.611 adet oldu. Bu araçların 1.313.851 adetinin teslim edilmesiyle birlikte ise, Tesla hem üretim hem de teslim manasında yeni bir rekor kırmış oldu. Hakikaten bu bilgiler 2021 yılına nazaran neredeyse %40’lık bir artışın göstergesi.

Tesla rekora doymuyor: İşte elektrikli araba üreticisinin son verileri

2022 yılının bu kadar parlak geçmesinin en değerli aktörleri ise tabi ki toplamda 1,24 milyon adet satan Model 3 ve Model Y. Öte yandan Model S ve Model X’in de satış sayısını neredeyse 3 kat arttırarak toplam 66 bin adet düzeyine getirdiğini belirtelim.

Çeyrek bazda bakıldığında ise 2022 yılının 4. Çeyreği, Tesla tarihinin de en parlak çeyreği olarak kayıtlara geçti. Sırf 4. Çeyrekte 439.701 adet araç üreten Amerikalı otomotiv devi, bu araçların 405.278 adedini teslim ederek çeyrek bazında da yeni bir rekor kırmış oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking