Teknoloji

Tesla Semi kilometrede ne kadar yakıyor?

Tesla’nın elektrikli tırı geçtiğimiz günlerde resmi olarak tanıtıldı. Uzun vakittir beklenen elektrikli araç en üst versiyonunda 805 kilometrelik bir menzile ve kilometrede 1,24 kWh’lik bir güç tüketimine sahip. Üreticiden gelen bu sayılar elektrikli bir tır için epeyce etkileyici görünüyor.

Tesla Semi, kilometrede 1,85 TL yakıyor

Tesla, yeni elektrikli modelleri konusunda detay vermekten kaçınırken, Elon Musk yaptığı bir paylaşım ile Semi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamızı sağladı. Tesla CEO’su elektrikli tırlarını gösterdiği performansın resmi sayıların bile üzerinde olduğunu belirtti.

Teslimat etkinliğinde konuşan Elon Musk, elektrikli araçlarının kilometrede 1,06 kWh’lık tüketime sahip olduğunu açıkladı. Daha açık bir yolda bu kıymetin 0,99 kWh/km’ye kadar düşebileceğini belirten Musk, hatta 0,93 kWh/km’nin de mümkün olduğunu tabir etti.

Basit bir matematik ile Tesla Semi’nin kilometrede 1,06 kWh’lık güç tükettiğini düşündüğümüzde meskenlerde kullanılan elektrik ile karşımıza 1,85 TL’lik bir tüketim pahası çıkıyor. Öteki yandan bir tırın 100 kilometrede ortalama 32 litre yaktığını düşündüğümüzde ve mazotun fiyatını 23 TL’den hesaplarsak, karşımıza kilometrede 7,36 TL’lik bir paha çıkıyor. Bu biçimde düşünülürse elektrikli model hakikaten hesaplı görünüyor.

Tesla Semi, 25 Kasım tarihinde yaklaşık 800 kilometrelik bir arayı yüklü bir halde ekstra şarj olmadan tamamlamıştı. Yol üzerinde bin 200 metrelik yükseklik farkı olduğunu belirten Tesla, bu test sürüşünü başarılı bir biçimde tamamlamayı başardı.

Teste yüzde 97’lik şarj ile başlayan Semi’nin sürüş bittiğinde ise yüzde 4 oranında şarjı kaldığı tabir ediliyor. Tüm bu kıymetler dikkate alındığında Tesla Semi’nin yaklaşık 1.000 kWh’lık bir bataryaya sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Elektrikli tırın bataryasını ise 30 dakikada yüzde 70 oranında doldurmak mümkün. Tabi ki bu müddetin yüzde 0’dan yüzde 70’e olmadığını söyleyelim.

Tesla şimdi elektrikli modelleri ile ilgili tüm bilgileri paylaşmış değil. İlerleyen devirde elektrikli tır ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmayı planlıyoruz. Pekala siz Tesla Semi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking