Teknoloji

Tesla’dan tartışma yaratan otonom sürüş hamlesi!

Tesla’nın Full Self-Driving (FSD) sistemi arabaların muhakkak senaryolarda kendi kendini yol almasına imkan tanıyor. FSD, sunduğu tüm gelişmiş özelliklere karşın güvenlik münasebetleri nedenyile sürücüyü ise büsbütün kompozisyondan çıkarmıyor. Lakin bu durum yakında değişebilir.

Tesla otonom sürüş teknolojisinde bir adım öteye gidiyor

FSD sistemi sahip olduğu tüm gelişmiş güvenlik teknolojilerine karşın şoförünün sık sık direksiyonu tutmasını zarurî kılıyor. Şoförünün direksiyon başında etkin olup olmadığını denetim eden sistem aksi takdirde ise bir ikaz sesi ile şoförün dikkatini yola vermesi gerekiğini belirtiyor. Rastgele bir geri bildirim almadığında ise sistem aracı inançlı bir halde durduruyor.

FSD’nin yeteri kadar inançlı olduğuna inanan bir Twitter kullanıcısı bu ikaz sisteminin kapatma seçeneğinin olması gerektiğini öne sürdü. Tesla CEO’su Elon Musk ise Twitter kullanıcısının FSD Beta ile 10 bin mil (16 bin kilometre) yol yapan şahısların sistemin ikaz sistemini kapatması hakkındaki teklifine olumlu cevap verdi. Tanınan iş beşerinin yaptığı açıklamaya nazaran ikaz sistemi bu aydan itibaren kapatılabilecek.

Bu durum ise yeni bir tartışmayı da beraberinde getiriyor. Yapılacak mümkün bir güncelleme ile FSD Beta’nın ikaz sistemi birtakım deneyimli şoförler tarafından kapatılabilecek ve sürüşü büsbütün otonom teknolojisine bırakacak. FSD Beta sisteminin ise yeteri kadar inançlı olup olmadığı sorgulanıyor.

Hâlâ ‘Beta’ sürecinde olan sistem her ne kadar yetenekli olsa da birtakım durumlarda şoförün ataklarına muhtaç kalabiliyor. Öbür yandan birtakım regülasyonlar da Tesla’nın ikaz sistemini kapatmasının önüne geçiyor. Son devirde Tesla markalı araçların karıştığı kazalar da yeniden soru işaretlerinin sayısını artırıyor.

Tesla’nın otonom sürüş teknolojisi sorgulanırken bu türlü bir kararın epeyce riskli oldğunu söyleyebiliriz. Pekala siz Tesla’nın otonom sürüş teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al