Teknoloji

Toplumsal medya yasası Resmi Gazete’de yayınlandı! İşte ayrıntılar…

26 Mayıs 2022 tarihinde TBMM’ye sunulan Dezenformasyonla Uğraş Düzenlemesi yahut bilinen ismiyle Toplumsal Medya Yasası, geçtiğimiz günlerde meclis oylamasına sunuldu ve geçti. 18 Ekim’de ise Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

18 Ekim 2022 Resmi Gazete’de yayınlanan “7418 Basın Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile Toplumsal Medya Yasası olarak bildiğimiz düzenleme resmen yürürlüğe girdi.

Tüm toplumsal medyayı etkiliyor!

Yeni eklenen 40 unsurluk yasa yalnızca internet haberciliği yapan kuruluşları değil, Facebook, Twitter ve YouTube üzere siteler başta olmak üzere Toplumsal Medya çatısı altına giren tüm platformları kapsıyor. Hasebiyle bu mecralarda gazeteci olup olmadığına bakılmaksızın paylaşım yapan şahısları, yani tüm vatandaşları içine alıyor.

3 yıla kadar mahpus cezası

Resmi Gazete’de yayınlanan 40 hususa baktığımızda ise gazetecilerin basın kartına ait düzenlemeden internet sitelerini kapsama açıklamasına ve aldatıcı bilgi paylaşımına getirilen 3 yıla kadar mahpus cezasına kadar birçok ayrıntı bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi