Teknoloji

Tüketici SSD Fiyatlarının Son Çeyrekte %15-20 Düşmesi Bekleniyor

TrendForce‘daki yarı iletken pazar analistleri, tüketiciler için olumlu lakin bellek üreticileri için karamsar bir rapor yayınladı. Şirketin en son araştırmasına bakılırsa NAND bellek yongaları kıymet kaybetmeye devam edecek. Depolama tarafında kullanılan çiplerin fiyatları 2022 yılının son çeyreğinde %20-25 oranında düşecek. Bunun sonucunda SSD fiyatlarının %15-20 civarında aşağı çekilmesi bekleniyor. Ayrıyeten daha çok taşınabilir aygıtlarda kullanılan eMMC ve UFS çeşidi depolama üniteleri de ucuzlayacak.

NAND fiyatlandırması üzerindeki en değerli etken, şu anda alıcıların büyük stoklara sahip olması. Şirketler öncelikle elindeki eserleri eritmek istiyor. TrendForce ayrıyeten NAND flaş müşterilerinin üçüncü çeyrek tablosuna bakarak satın alımlarını azalttığını söylüyor.

Öte yandan, genel olarak dünya pazarında yaşanan duraksama ve enflasyon nedeniyle teknolojik aygıtlara olan talep gerilemeye devam ediyor. Ukrayna-Rusya ortasındaki savaş ise her şeyin daha da berbata gitmesine neden oluyor.

Pazar analistleri, 512 GB kapasiteli SSD’lerin bölümde tedarik odağı haline geldiğini söylüyor. Bununla birlikte PCIe 4.0 SSD sevkiyatlarının 2022 yılında yük kazandığını belirtelim. Yani daha düşük suratlar sunan Gen 3 şoförlerin üretimi yavaş yavaş geriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
film sitesi - piar ne demek - bir finansçı - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al - slot siteleri - canlı casino siteleri