Teknoloji

Tüketici SSD Fiyatlarının Son Çeyrekte %15-20 Düşmesi Bekleniyor

TrendForce‘daki yarı iletken pazar analistleri, tüketiciler için olumlu lakin bellek üreticileri için karamsar bir rapor yayınladı. Şirketin en son araştırmasına bakılırsa NAND bellek yongaları kıymet kaybetmeye devam edecek. Depolama tarafında kullanılan çiplerin fiyatları 2022 yılının son çeyreğinde %20-25 oranında düşecek. Bunun sonucunda SSD fiyatlarının %15-20 civarında aşağı çekilmesi bekleniyor. Ayrıyeten daha çok taşınabilir aygıtlarda kullanılan eMMC ve UFS çeşidi depolama üniteleri de ucuzlayacak.

NAND fiyatlandırması üzerindeki en değerli etken, şu anda alıcıların büyük stoklara sahip olması. Şirketler öncelikle elindeki eserleri eritmek istiyor. TrendForce ayrıyeten NAND flaş müşterilerinin üçüncü çeyrek tablosuna bakarak satın alımlarını azalttığını söylüyor.

Öte yandan, genel olarak dünya pazarında yaşanan duraksama ve enflasyon nedeniyle teknolojik aygıtlara olan talep gerilemeye devam ediyor. Ukrayna-Rusya ortasındaki savaş ise her şeyin daha da berbata gitmesine neden oluyor.

Pazar analistleri, 512 GB kapasiteli SSD’lerin bölümde tedarik odağı haline geldiğini söylüyor. Bununla birlikte PCIe 4.0 SSD sevkiyatlarının 2022 yılında yük kazandığını belirtelim. Yani daha düşük suratlar sunan Gen 3 şoförlerin üretimi yavaş yavaş geriliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - Betgol kirala - Ronabet kirala - Totobo kirala - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom