Teknoloji

Uzayda balayı! Birinci uzay turisti Ay seyahati için yer ayırttı

Uzay çalışmalarının gelişmesiyle birlikte uzay turizmi de kendini göstermeye başladı. Uzay turizmini gerçekleştirerek dünyanın ilk uzay turisti olan Dennis Tito, yeni bir uzay gezisi planlıyor. Tito’nun bu teşebbüsünün emeli ise eşini gecikmiş bir balayı seyahatine çıkarmak oluyor. Birinci uzay turistinin bu seyahat için SpaceX ile görüşme yaptığı ortaya çıktı.

Dennis Tito, gecikmiş balayı için Ay seyahati planlıyor

Uzaya seyahat fikri bilim kurgu filmindeymiş üzere hissettirse de günümüz koşullarında mümkün hale geldi. 82 yaşındaki Dennis Tito, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda uzay turizmini gerçekleştirmesiyle dünya gündeminde yerini aldı. Kendi imkânlarıyla uzaya çıkan birinci turist olan mühendis Dennis Tito, 2001 yılında yörüngede sekiz gün geçirdi.

Şimdi ise Tito, iki yıl evvel evlendiği eşi Akiko ile birlikte bir haftalık Ay seyahati planlıyor. Bu planı ise Elon Musk’ın SpaceX’i ile birlikte gerçekleştirmeyi düşünüyor. Tito bu seyahatle ilgili bir röportajında açıklama yaptı. Açıklamaya nazaran bu seyahat, eşi için gecikmiş bir balayı olacak. Ayrıyeten Tito, bu sayede yaşlı vatandaşlara da ilham vermek istediğini söyledi.

Haberlere nazaran Dennis Tito, pandemi periyodunda evlendiği eşi ve 10 iştirakçiyle birlikte Ay’n 125 mil yakınına gidecekleri bir seyahate çıkmayı umuyor. Milyarder 2001 yılında Rusya’ya, seyahat etmesine müsaade vermesi için 20 milyon dolar ödedi. Tito’nun yeni seyahat için ne kadar ödeyeceği ise belirli değil.

SpaceX ise dün Twitter hesabından seyahatle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Tito’nun eşi Akiko ile yapacağı seyahatte Ay’ın yanından geçme planından bahsetti. “Tito, SpaceX’in uzun vadeli beşerli uzay uçuşunu ilerletme ve ömrü çok gezegenli hale getirmeye yardımcı olma maksadına katkıda bulunma misyonuna katıldı.”

Milyarder iş insanı seyahat için birtakım açıklamalar yaptı. “İkimizin de yapmayı umduğu şeylerden biri, yaşlandıkça hala yapabileceğimiz çok şey olduğu konusunda insanlara ilham vermek. Uzayda uçmak aslında pek çok diğer şeyden çok daha kolay. Demek istediğim, kayak yaşını aştım lakin uzay bundan çok daha kolay.”

Peki, siz bu seyahat hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Ay
dennis tito
dennis tito ay
uluslararası uzay istasyonu
uzay

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!