Teknoloji

Uzayda soda içmek neden yasak? Soda uzayda ne yapar?

Astronotların uzaya getirebilecekleri ve getiremeyecekleri objeler konusunda epey fazla kısıtlama var. Besin da dahil olmak üzere birçok hususun girmesi için koyulan kısıtlamalar, işlerin tıpkı halde işlemediği Dünya atmosferinin dışındayken astronotların güvende kalmalarını sağlamak içindir. Dünya’da bir kişinin sindirim sisteminde muhakkak bir biçimde hareket eden birçok yiyecek uzaydayken meselelere neden olabilmektedir.

Astronotlar Dünya’da gazlı içecekler içmeye alışkın olsalar da, güvenlik kaygıları nedeniyle bir uzay görevindeyken bu alışkanlıkları vazgeçmeleri gereken bir durumdur. Pekala astronotların tüketmesinin tehlikeli olduğu gazlı bir içeceği uzaya getirdiğinizde tam olarak ne olur?

Soda uzayda ne yapar?

Gazlı içeceklerde sodadaki baloncukları oluşturan gaz karbondioksittir. Sodanın soda olabilmesi için, bu kabarcıkların karbondioksiti özgür bırakmak için içeceğin zirvesine yükselebilmesi gerekir. Bunun için, yani kabarcıkların daha ağır sıvıdan yükselmesi için yerçekimi kuvvetine gereksinim vardır. NASA’nın açıkladığı üzere, uzayda, kabarcıklar bunun yerine soda içinde rastgele dağılır ve muhtemelen köpüğe dönüşürler. Lakin uzay, sodanın nasıl sindirildiğini de tesirler. Tipik olarak soda içtiğimizde, karbondioksit geğirme biçiminde bizden çıkış yolunu bulur ve üstte açıklandığı üzere kaçtığı için çoklukla gazı fazla içmeyiz. Fakat, şayet bir astronot uzayda soda içerse, sıvıdan o kadar kolay kaçamayacağı için çok daha fazla karnondioksit içmiş olur. Bu, uzayda güç olabilen çok daha fazla geğirmeye neden olabilir. Forbes’ta açıklandığı üzere, uzayda geğirme meydana geldiğinde, sıvı ve gazların uzayda ayrılması daha sıkıntı olduğundan, ekseriyetle buna eşlik eden bir ölçü sıvı çıkışı da olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!