Telefon

Xiaomi 12T modelini mercek altına altık: Amiral gemisi katili!

Xiaomi’nin T serisi modellerinin ekseriyetle üst segment modeller ile yarıştığını, her kulvarda rakiplerine meydan okuyan bir seri olduğunu biliyoruz. Yakın vakitte ülkemize resmî olarak giriş yapan Xiaomi 12T modelini ofisimizde inceleme fırsatı bulduk. İşte her alanda farkını ortaya koyan modelin sunduğu tüm özellikler.

Xiaomi 12T Neler Sunuyor?

Tasarım
Cihazın tasarım detaylarını incelediğimiz vakit, mega bir sensöre sahip ana kameranın altında pozisyonlandırılmış iki kamera olmak üzere, üçlü kamera konseyimi karşımıza çıkıyor. Bu kameranın çıkıntısı, kullanıcıyı rahatsız etmediği üzere, yan taraflarının inceliği de bilhassa tek el kullanımı konusunda kolaylık sağlıyor.

Cihazın ön panelinde ise 6.67 inçlik bir ekran bizleri karşılıyor. Ayrıyeten bu ekran 120 Hz tazeleme oranına sahip. Ekran dizaynını incelediğimizde ise son derece ince çerçevelere sahip bir yapının bizleri karşıladığını görüyoruz. Ekseriyetle tıpkı segment akıllı telefonlarda, alt çerçevenin kalın olduğunu görmekteydik. Lakin Xiaomi, 12T modelinde alt çerçeveyi de bir epey ince tutmuş. Kameranın ise ortaya delikli ekran biçiminde konumlandığını ve az bir yer kapladığını görüyoruz. Bu durumun da Xiaomi 12T modelinin ekran görünümüne tam ekran hissiyatını yaşattığını söyleyebiliriz.

Donanım
İlk olarak donanım tarafını kıymetlendirecek olursak, aygıtın en güçlü yanlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Zira kullandığı MediaTek imzalı Dimensity 8100-Ultra sayesinde oyun tarafında kullanıcılara asla sorun yaşatmayacak güçlü bir işlemci ile geldiğini belirtelim. Zati ekseriyetle T serisi modellerinin üst segment aygıtlar olarak anıldığını biliyoruz. Xiaomi ise yeniden üst segment avantajlarını kullanıcılara sunmaya devam etmiş ve MediaTek Dimensity 8100-Ultra işlemcisini kullanıcılara sunmuş.

Bu işlemci sayesinde sırf oyun alanında değil, telefonunun işlemcisinin sıkıştığı, yüksek süreç gücü gerektiren her alanda sıkıntısız bir tecrübe yaşamak mümkün. Örneğin Dimensity 8100-Ultra, saniyede 5 gigapiksele kadar ile yapabilir. Bu sayede de ağır kullanımda dahi, donma ve kasmaların önüne geçilir. 5 nm üretim sürecinden geçen işlemci, özelleştirilmiş GPU teknolojisi sayesinde halefine göre %30 daha yüksek performans gösterir ve güç verimliliği sağlar.

Dimensity 8100-Ultra işlemcisi, Sürüm 15’e kıyasla 2X DL sağlayan en yeni 3GPP Sürüm 16 5G özelliklerini takviyeler. Daha güzel dizaynla, 5 nm üretim sürecinden geçen yonga setine büsbütün entegre bir 5G modem ve MediaTek 5G UltraSave teknolojisi üzere eşsiz geliştirmeler yer alıyor. 5G indirme için %40’a varan güç tasarrufu sağlar ve piyasadaki başka yonga setlerine kıyasla daha uzun pil ömrü sunar. Ülkemizde 5G bağlantı dayanağının gelmesi için çalışmaların başladığı biliyoruz. Bu yüzden hala 4G dayanaklı akıllı telefon almaktansa, gelecekte de kullanılabilecek bir model almak gerekir. Bu yüzden hem güçlü işlemcisi ile hem de 5G desteği ile rakiplerine karşı avantaj yakalayan Xiaomi 12T modelinin, performans ve uzun kullanım tarafında da tercih edilebilecek bir model olduğunu da ekleyelim.

Ayrıca bu işlemciyi desteklemek için ise 8 GB RAM ve 128 GB/256 GB olmak üzere iki farklı dahili depolama seçeneği ile geldiğini de belirtelim. Genel olarak donanım tarafını kıymetlendirecek olursak, üst segment işlemcisi ile, her alanda gücünü ortaya koyan bir modelin karşımıza çıktığını ekleyelim. Bununla bir arada bu işlemcinin tesir ettiği alanlardan en değerlisi ise kamera. Yapay zeka (AI) sayesinde gece fotoğrafçılığında işlemcinin değeri yüksektir. Bunun en temel sebebi ise, düşük ışıkta imgenin işlenmesi, bir işlemci gücü ister. Ancak biz Xiaomi 12T modelinin deneyimlediğimiz mühlet boyunca gece fotoğraflarında rastgele bir sorun yaşamadan, anlık fotoğraf çekimleri ile rahatlıkla kullanabildiğimizi de dipnot olarak ekleyelim.

Kamera

Her T serisi modelinde olduğu üzere Xiaomi 12T modelinin kamerasını değerlendirdiğimiz vakit, 108 MP ana kamera, 8 MP ultra geniş açılı kamera ve 2 MP makro kamera bizleri karşılıyor. Bu kameralar ise OIS özelliği ile destekleniyor. Kamera deneyimlerimizde bilhassa OIS’ın farkının değerli derecede hissettirildiğini, son derece stabilize bir manzara performansı sunduğunu da belirtelim. Geniş açılı ve makro kameraların ise ana kameraya kıyasla çabucak hemen birebir renkleri sunuyor olması, Xiaomi 12T modelinin en kıymetli avantajlarından biri olmuş diyebiliriz.

Pil

Cihazın en kıymetli avantajlarından birinin, pil ve şarj kısmı olduğunu söyleyebiliriz. 5.000 mAh’lık devasa pil kapasitesi ile gelen model, bu pili desteklemek için ise 120W HyperCharge teknolojisi ile geliyor. Bu teknoloji sayesinde %0’dan %100’e ulaşmak yalnızca 19 dakika. Dimensity 8100-Ultra işlemcisinin de güç verimliliği konusundaki katkılarıyla 13.5 saate varan ekran açık kalma müddeti sunduğunu da deneyimledik.

Genel Değerlendirme

Genel olarak Xiaomi 12T modelini kıymetlendirecek olursak, aygıtın her kulvarda üst segment aygıtlara meydan okuduğunu söyleyebiliriz. Telefonu elimize aldığımızda kullanıcıya yaşattığı Premium hissiyatı da eforu oluyor adeta. Performans bazında kıymetlendirecek olursam, hem oyun hem de çoklu süreçler vs. üzere işlemciyi zorlayacak durumlarda dahi RAM ve işlemci takviyesinin sonuna kadar sunulduğunu, performans olarak beklentilerimin üzerine çıkan bir model olduğunu da dipnot olarak belirteyim.

Fiyat
Fiyat tarafına baktığımızda ise aygıtın Fiyat/Performans bazında değerlendirilebilmesi için, yeniden üst segmente meydan okuyan uygun bir fiyat beklentisini karşıladığı takdirde, piyasada üst sıralarda yerini alacak bir model olacağını iddia ediyordum. Lansman esnasında fiyat açıklandığında ise, bilhassa Xiaomi 12T modelinin Türkiye’de birebir segmentte satılan en uygun fiyatlı telefonlardan biri olduğunu söyleyebilirim.

Piyasada orta segmentin üst basamaklarına hitap eden modelleri değerlendirdiğimizde, 20.000 TL‘nin üstünde fiyatlar bizleri karşılıyor. Xiaomi 12T modeli ise;

8 GB RAM + 128 GB dahili depolama: 17.999₺
8 GB RAM + 256 GB dahili depolama: 19.999₺

tavsiye edilen başlangıç fiyatı ile karşımıza çıkıyor. Olağan bu bu fiyatların farklı sitelere nazaran değişebileceğini de ekleyelim. Örneğin mi.com.tr resmî web sitesinde makul tarihler ortasında geçerli kampanyalar da bulunuyor. Şayet farklı sitelerde farklı fiyatlar ile karşılaşırsanız, en azından resmî, web sitesinin 2000 TL’ye kadar ikram çeki üzere avantajlar ile gelmesi, mi.com.tr sitesinin tercih edilmesi konusunda daha mantıklı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi