Teknoloji

Xiaomi telefonlar nasıl hakikat şarj edilir? [İşte yanlış bilinen gerçekler]

Giderek gelişen teknoloji sayesinde akıllı telefonlar daha da akıllı, beşerler ise daha da tembel olabiliyor. Çünkü gün uzunluğu telefonlarımızı elimizden düşürmeyip, bütün işlerimizi bu aygıtlara yaptırıyoruz.

Peki bu akıllı telefonları gerçek biçimde şarj edebiliyor muyuz? Yanlışsız bilenleri ve “Aaa bu böylemiymiş” diyenleri şaşırtacak haberimizle sizleri baş başa bırakalım.

Mümkün olan en uzun pil ömrüne nasıl ulaşılır?

Son gelişen teknoloji sayesinde telefonlarımızdaki piller de nispeten büyük bir gelişme yaşadı diyebiliriz. Mevcut lityum-iyon pillerin birçok olumlu özelliği var lakin pilin bakımını da yeterli yapmak değerli.

Şarj edilebilir elektronik aygıt sahibi olanlar (Artık buna araba, robot süpürge ve ileride yaygınlaşması olası konut hizmetçi robotları da dahil), uzun vadeli kullanım esnasında pillerinin kapasitesinde belli bir azalma olduğunu fark etmişlerdir. Bu alışılmadık bir durum değil, lakin kapasite düşüş oranını ve şarj başına dayanıklılığı, yanlışsız şarj etme formüllerini uygulayarak değerli ölçüde azaltabilirsiniz.

Peki nedir bu “Doğru şarj etme formülleri?”;

Samsung, Apple, Xiaomi, Oppo, Sony, Huawei, Google vb telefon sahipleri bu sistemleri deneyerek batarya dayanıklılığını arttırabilirler. Çünkü uygun şarj etme, mümkün olan en âlâ pil ömrünü muhafazada kıymetli bir faktördür. Bataryanın berbat kullanımına örnek şunları gösterebiliriz: Tam şarj yahut deşarj, yüksek yahut düşük sıcaklıklar.

Uzmanlar, akıllı telefonların pil kapasitelerini ülkü olarak %20-80 aralığında tutmamızı tavsiye ediyor. Bataryayı sonuna kadar “şarj” etmek yeni batarya teknolojisine öre hiç yanlışsız değil. Çünkü Li-ion bataryaların belli bir şarj döngü kapasiteleri vardır. Örneğin fabrikanın vermiş olduğu 100.000 şarj döngüsünü siz her tam şarj yaptığınızda 1 eksiltmiş oluyorsunuz.

Pil ömrünü etkileyen ikinci kıymetli faktörse, yüksek sıcaklıklardır. Yüksek süratli şarjlar bataryayı çok derecede ısıtır. Isı batarya için en kıymetli düşmandır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking