Teknoloji

Yargıtay’dan milyonlarca kişiyi ilgilendiren değerli karar: Bankalar sorumlu

Yargıtay, ‘internet dolandırıcılığı’ yoluyla bankadaki parası çekilen kişinin ziyanından bankanın sorumlu olduğuna hükmetti. Türkiye gazetesinin haberine nazaran; Yargıtay’ın gündemine yansıyan olay Eskişehir’de yaşandı. Davacının bilgisi dışında Eskişehir’den İskenderun Şubesine para transferi gerçekleştirildi, oradan da öteki bir vilayetteki şubeden çekildi.

Faiziyle ödemesi talep edildi

Davacı, kendisinin bilgi ve talimatı dışında yapılan süreçle ilgili bildirim yapılmadığını, bankanın kusurlu davrandığını, itina yükümlülüğünü yerine getirmediğini belirtti ve internet bankacılığı sebebiyle uğradığı zararın faiziyle birlikte kendisine ödenmesini talep etti.

Banka, havale süreci sırasında davacının telefon ile aranarak sorulan tüm sorulara gerçek karşılık verdiğini, birinci havalenin gerçekleştirildiğini ikinci ödeme esnasında ise imza teyidi alınamadığı için sürecin gerçekleştirilmediğini belirterek, bilgi süreç sistemlerinin her istikametiyle inançlı olduğunu, BDDK tarafından düzenli olarak denetlendiklerini, davanın reddine karar verilmesini talep etti.

Karar bozuldu

Davaya bakan Eskişehir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, bankanın kusuru olmadığına, davarın reddine karar verdi. Karara itiraz gelince Yargıtay lokal mahkemenin kararını bozdu.

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi‘nin kararına nazaran banka hesabındaki parası, bilgisi dışında çekilen kişi, yapılan bu süreçte, üçüncü şahıslarla işbirliği ile yahut öbür formda kusurlu davrandığı kanıtlanmadıkça, hesaptan çekilen tüm paradan banka sorumlu olacak.

Daire, Bankaların hesaplarda bulunan paranın güvenliğini tam olarak sağlamak zorunda olduğuna dikkat çekerek, tesirli bir güvenlik tedbiri geliştiremeyen bankaların müşterilerinin mevduatından sorumlu olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!