Teknoloji

Yaz tatilinin mühleti değişiyor! Öğrenciler yaşadı!

Öğrenciler için yaz tatilinin ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Hali hazırda ülkemizde okullar Haziran ayının ortalarına gerçek kapanırken, Eylül ayının başlarında açılıyor. Yani takribi olarak 3 aylık bir tatil devri kelam konusu.

Avrupa’ya ve başka batılı ülkelere baktığımızda da benzeri bir durumla karşılaşıyoruz. 9 aylık eğitim sonrasında 3 aylık bir tatil kelam konusu oluyor. Ancak bu durum yakında değişebilir. Zira eğitim tarafında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Finlandiya yeni bir sistem üzerine çalışıyor. Bu sistemde yaz tatilinin 4 aya çıkartılması düşünülüyor.

Yaz tatilinin mühleti değişiyor! Öğrenciler yaşadı!

Finlandiya’nın şimdi taslak basamağında olan yeni sisteminde okulun birinci 15 günü ile son 15 günü oryantasyon misali uzaktan eğitim halinde olacak. Bu süreçteki eğitim öğrencileri yeni periyoda hazırlama üzerine şekillendirilecek. Son 15 günlük eğitim ise toplumsal gelişim ve kültür üzerine şekillendirilecek.

Bilindiği üzere pek çok ülke Finlandiya’nın eğitim modellerini birebir uyguluyor. Hasebiyle bu yolun Finlandiya’da uygulanacak olması, önümüzdeki süreçte Türkiye’de de uygulanmasına taban hazırlayacaktır.

Elbette Türkiye’deki veliler 4 aylık tatile çok sıcak bakmayabilirler. Çünkü pek çok veli için okulların tatil olması çok da beğenilen bir durum değil. Pekala sizin bu bahisteki görüşünüz nedir? Sizce de okulların 4 ay yaz tatiline girmesi yeterli olabilir mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al