Teknoloji

Yunanistan yüzde 100 yenilenebilir güç düzeyine ulaştı!

Enerji üretimi dünyadaki en kıymetli hususların başında geliyor. Birinci periyotlarda güç üretmek için fosil yakıtları kullanan insanoğlu, çevresel kirliliğin artması ile yenilenebilir güç prosedürlerine geçiş yapıyor. Yenilenebilir gücün başında ise güneş gücü geliyor.

Yunanistan güneş gücü konusunda değerli adımlar atıyor

Birçok ülke yenilenebilir güç üretmek maksadıyla güneş tarlalarının sayısını kıymetli oranda artırmış durumda. Komşumuz Yunanistan da güneş gücü konusunda son periyotta epeyce kıymetli adımlar attı. Ülke bu yatırımların karşılığını da almaya başladı.

Yunanistan, Independent Power Transmission Operator’e (IPTO) nazaran, geçtiğimiz hafta birinci kere büsbütün yenilenebilir kaynaklardan güç aldı. IPTO’dan yapılan açıklamaya nazaran yenilenebilir güç kaynakları Yunanistan’da en az beş saat boyunca elektrik üretiminin yüzde 100’ünü oluşturdu. Güneş gücünden üretilen elektriğin ise 3,106 megavat saat ile rekor düzeye ulaştığı açıklandı.

Yunanistan, elektrik sistemini geliştirmek için Avrupa fonlarına ve özel yatırımlara yaklaşık 30 milyar euro yatırım yapmayı planlıyor. Ülke, 2030 yılına kadar yeşil güç kapasitesini iki katına çıkararak, yenilenebilir güç oranını yüde 70 düzeyine çıkarmayı hedefliyor.

Yunanistan’da şu anda yenilenebilir güç üretimi 10 gigawatt düzeyinde. Komşu ülke, 2039 yılına kadar bu kapasiteyi 25 gigawatt düzeyine çıkarmak istiyor. Yapılan çalışmaların sürat kazanması ile bu gayeye beklenenden daha erken ulaşılması da mümkün görünüyor.

Yunanistan, geçtiğimiz Nisan ayında ülkenin Batı Makedonya bölgesindeki Kozani kentinde 204 megavatlık (MW) bir güneş tarlasının açılışını yaptı. Kurulan sistem, çift yüzeyli panellere sahip en büyük güneş tarlası özelliğini taşıyor. Güneş tarlasının suram maliyetinin ise 130 milyon euro olduğu açıklanmıştı.

Önümüzdeki periyotta güneş gücünün kıymeti gitgide artacak üzere görünüyor. Pekala siz güneş ve rüzgar gücü konusunda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/