Teknoloji

15 Kasım itibariyle Dünya nüfusu 8 milyara ulaştı

BM varsayımlarına nazaran, yiyecek yahut su, pil yahut akaryakıt olsun, global nüfusa 2,4 milyarın daha ekleneceği 2080 yılında kaynaklara erişimin daha da zorlaşacağı bildirilirken, Biyolojik Çeşitlilik Merkezi’nden Nüfus ve Sürdürülebilirlik Yöneticisi Stephanie Feldstein, “Her insanın yakıta, oduna, suya ve meskene muhtaçlığı vardır” dedi.

Uzmanlar, kaynak zahmetinin bilhassa nüfuslarında büyük artış beklenen Afrika ülkelerinde büyük bir sorun teşkil edeceği noktasında ihtarda bulunurken, bu ülkelerin iklime karşı en savunmasız ülkeler ortasında yer aldığı ve birden fazla iklim değişikliğini tedbire konusunda adımlar atabilmek için dış finansmana gereksinim duyduğu belirtildi. Yaklaşık 738 milyon insanın kâfi besin kaynağına ulaşamadığı Sahraaltı Afrika’da İktisat ve Barış Enstitüsü’ne nazaran nüfus, yüzyılın ortasına kadar yüzde 95 oranında artacak. Dünya nüfusunun ise 2037’ye kadar 9 milyar beşere ulaşmayacağı varsayım ediliyor.

Küresel nüfusa son 11 yılda 1 milyar insan eklendi. BM’nin Nüfus Kısmı Yöneticisi John Wilmoth, 8 milyar beşere ulaşmak “insan muvaffakiyetinin bir işareti, fakat birebir vakitte geleceğimiz için de büyük bir risk” dedi.

Artış, 2011’den bu yana nüfusuna 700 milyon insan ekleyen ve çoğunlukla Asya’da bulunan orta gelirli ülkelerden kaynaklanıyor.

Hindistan nüfusuna yaklaşık 180 milyon kişi ekledi ve gelecek yıl Çin’i geride bırakarak dünyanın en kalabalık ülkesi olurken, ABD, Avrupa ve Japonya’da doğumlar giderek azalıyor. Çin, Tek Çocuk Siyaseti programını sonlandırdı ve geçen yıl ailelere ikinci hatta üçüncü çocuk sahibi olmaları daveti yaptı, tıbbi olmayan kürtajlara erişimi sınırladı.

Küresel nüfus her zamankinden daha yüksek düzeylere ulaşsa bile, demograflar, büyüme oranının istikrarlı bir formda yılda yüzde 1’den aza düştüğünü belirtiyorlar.

BM nüfus projeksiyonlarına nazaran, Dünya Nüfusu 2080’lerde yaklaşık 10,4 milyar beşerle doruğa ulaşacak ve 2100’e kadar bu düzeylerde kalacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking