Teknoloji

35 Dolarlık Raspberry Pi İle NASA’yı Hacklediler

2018’in Nisan ayında bir hacker NASA’nın Jet Propulsion Laboratory isimli çalışma enstitüsünün ağına kredi kartı büyüklüğündeki Raspberry Pi ile sızdığını argüman etmişti. Yapılan bu sızıntı ile birlikte NASA’nın ağından 500 MB değerinde data çaldığını belirten bilgisayar korsanı, o günlerde Mars misyonu ile ilgili paylamış olduğu datalarla bir epey dikkat çekmişti. Tüm bu yaşananların akabinde NASA Raspberry Pi ile hacklenme olayına bir açıklık getirdi.

Bu mevzu hakkında yayınlanan raporlara nazaran, 35 dolar pahasındaki küçük bilgisayar ile korsanın 10 ay boyunca fark edilmeden 23 farklı belgeden 500 MB’a yakın bilgi çaldığını görüyoruz.

Bu belgelerden NASA’nın Mars misyonu hakkında bir kadro bilgilere ulaşan bilgisayar korsanının, tıpkı vakitte çalışanların bilgilerine ve milletlerarası silahlardaki düzenlemeler ile ilgili bilgilere de ulaştığı belirtildi.

Bilgisayar korsanının NASA’nın ağına derinden sızmasından ötürü 10 ay boyunca fark edemediklerini belirten yetkililer, sızıntının tespit edilmesinden sonra anında müdahale ettiklerini de belirttiler.

Raspberry Pi Nedir?

Raspberry Pi, çoklukla yazılımla uğraşan öğrencilerin tercih ettiği kredi kartı büyüklüğünde olan bir küçük bilgisayar olarak tanınıyor. Bunun yanı sıra retro oyun istasyonu üzere projelerde de kullanılan küçük bilgisayar bu cins fonksiyonlarda epey tercih ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - Betgol kirala - Ronabet kirala - Totobo kirala - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom