Teknoloji

5.3 milyar cep telefonu çöpe gidecek! Evet latife değil!

Uluslararası kar gayesi gütmeyen kuruluş Atık Elektrikli ve Elektronik Ekipman (WEEE) Forumu’nun Uluslararası E-Atık Günü kapsamında araştırdığı mevzu buydu. Forumun söylediğine nazaran, dünya çapında kullanılan 16 milyar cep telefonundan 5,3 milyarı 2022‘de e-atık olacak.

WEEE Forumu, telefonların ortalama 9 milimetre derinliğe sahip olması ve birbiri üzerine yığılması durumunda oluşan yığının 50.000 kilometre yükseleceğini söyledi. Bu, Memleketler arası Uzay İstasyonundan 20 kat daha yüksek ve Ay’a giden yolun sekizde birine denk geliyor.

Forumun bir blog yazısında belirttiğine nazaran “Değerli altın, bakır, gümüş, paladyum ve öteki geri dönüştürülebilir bileşenlerine karşın, uzmanlar çoğunluğunun çekmecelerde, dolaplarda yahut garajlarda kaybolmasını yahut çöplüklere yahut yakmaya bağlı çöp kutularına atılmasını bekliyor.”

WEEE Forum‘un bu yılki E-Atık Günü sloganı da buna uygun bir halde belirlendi: “Ne kadar küçük olursa olsun hepsini geri dönüştürün.”

WEEE Forumu genel müdürü Pascal Leroy, “Bu yıl küçük e-atık öğelerine odaklandık zira meskenlerde kullanılmadan durmaları ve fark edilmeden birikmeleri yahut sıradan çöp kutularına atılmaları çok kolay” dedi ve ekledi: “İnsanlar, görünüşte değersiz olan tüm bu öğelerin çok fazla kıymete sahip olduğunu ve global seviyede birlikte büyük hacimleri temsil ettiğini fark etme eğiliminde değiller.”

Forumun söylediğine nazaran, cep telefonları günümüzde en çok istiflenen küçük elektronik aygıtlardan biri olarak öne çıkıyor. WEEE Forumu, insanların neden eski aygıtlarını geri dönüştürmek yahut onarmak yerine elinde tuttuklarını anlamak için, Avrupa Birliği’ni temsil eden altı ülkede 8.775 Avrupalı haneyi kapsayan bir anket gerçekleştirdi.

Cep telefonlarını neden geri dönüştürmüyoruz? En çok verilen karşılıklar şunları içeriyordu:

1- Gelecekte tekrar kullanabilirim (%46)
2- Satmayı / diğerine vermeyi planlıyorum (%15)
3- Manevi kıymeti var (%13)
4- Gelecekte kıymeti olabilir (%9)
5- Nasıl imha edeceğimi bilmiyorum (%7)
6- Vaktim olmadı, unuttum, fazla yer kaplamıyor (%3)
7- İkincil konutta planlı kullanım (%3)
8- Hassas dataların varlığı (%2)
9- Geri dönüşüm için teşvik yok (%1)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!