Teknoloji

AB, Çin’e baş tutuyor! 46 milyar dolarlık çip yatırımı

Avrupa Birliği, son yılların en büyük teknolojik krizlerinden biri olan yarı iletken çip tedariği problemine el atıyor. Avrupa Komisyonu’nda imzalanan son mutabakata nazaran 27 ülkeye, çip üretimini finanse etmek için 46,6 milyar dolarlık yatırım yapılacak.

AB, çip krizi için 46,6 milyar dolar finansman ayırdı

Reuters’ta yer alan son habere nazaran Avrupa Birliği, ABD ve Çin’e olan yarı iletken çip bağımlılığını azaltmak istiyor. 27 Avrupa ülkesine yapılacak 46,6 milyar dolarlık yatırım, geçtiğimiz gün Avrupa Kurulu onayından geçti.

1 Aralık’ta yapılacak oylama ile yasanın kabul edilmesi bekleniyor. 27 ülkenin bakanları, global çip kıtlığı ve tedarik zinciri problemini çözmek istiyor. 46 milyar dolarlık yatırımın araba üreticilerini, sıhhat ve telekom kesimlerini etkilemesi bekleniyor.

2000 yılında çip üretimi konusunda yüzde 24’lük bir hisseye sahip olan Avrupa kıtası, günümüzde ise yalnızca yüzde 8’lik üretim yapıyor. AB, bu finansman kapsamında Avrupa kıtasının 2030’a kadar global çip kapasitesinin yüzde 20’sini oluşturmayı hedefliyor.

AB, finansman sağlanacak şirketlerden makul oranda bilgi talep edeceğini de söz etti. Üretim sürecinin güvenlik odaklı olması gerektiğini belirten Avrupa Kurulu, şirket yetkilerinin “sınırsız” olmasına müsaade vermeyecek.

Tüm dünyada devam eden çip krizi, telefon, tablet, otomobil ve öteki birçok elektroniğin üretimini epey olumsuz etkiledi. Yaşanan külfetlerle bir daha karşılaşmak istemeyen ülkeler ve şirketlerin rekor yatırımlar yaptığını gördük.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking