Telefon

Apple ve Google için tehlike çanları çalıyor

Düzenleyici kurum kararı için “çoğunluk desteği” aldığını duyurdu ve her iki teknoloji devinin de bulut oyunları ve taşınabilir tarayıcılardaki “duopol”üne ait bir pazar araştırması başlattığını duyurdu.

CMA’nın süreksiz CEO’su Sarah Cardell yaptığı açıklamada, “Birçok İngiliz işletmesi ve web geliştiricisi, Apple ve Google tarafından belirlenen kısıtlamalar yüzünden geri kaldıklarını hissettiklerini söylüyordu” dedi. “Endişelerin haklı olup olmadığını araştırmayı ve şayet argümanlar doğruysa, bu dallarda rekabeti ve yeniliği geliştirmeye yönelik adımları belirlemeyi planlıyoruz.”

CMA, Apple ve Google’ın taşınabilir aygıt işletim sistemleri, uygulama mağazaları ve tarayıcılar üzerinde “kontrol gücüne” sahip olduğunu kaydetti. 2021’de Birleşik Krallık’ta web taramasının %97’sinin Apple yahut Google’ın tarayıcı motorlarında gerçekleştiğini, “bu nedenle bu motorlardaki rastgele bir kısıtlamanın kullanıcıların tecrübeleri üzerinde büyük bir tesiri olabileceğini” söyledi.

Apple ve Google için tehlike çanları çalıyor

CMA tarayıcı satıcılarından, web geliştiricilerinden ve bulut oyun hizmetlerinden pek çok şikayet aldıklarını söyledi. Bilhassa geliştiricilerin web sayfalarındaki kusur ve aksaklıklardan şikayet ettiği bildirildi.

Birleşik Krallık otoritesi, son vakitlerde teknoloji şirketlerinin başına bela olmuş üzere görünüyor. Kurum geçenlerde verdiği bir kararla temyiz başvurusunu kaybettikten sonra Meta’yı Giphy’yi satmaya zorladı, Google’ı reklamlardaki rekabet konusunda araştırıyor ve ayrıyeten Microsoft’un Activision Blizzard satın alımı da kurum tarafından mercek altına alınmış durumda.

Kurum, bu en son soruşturmayla ilgili olarak “Pazar araştırmaları, rekabeti artıran ve tüketiciler için daha fazla seçenek ve daha kaliteli eserler sunan şirketlerin davranış ve kısıtlamalarında değişikliklere sebep olabilir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al