Teknoloji

ABD, Avrupa vs Türkiye: Taban fiyatla araba almak!

Ülkemizde son 4-5 yıldır Türk Lirası’nın hayli süratli kıymet kaybetmesi ve buna bağlı olarak enflasyonun artması sonucunda araba fiyatları başta olmak üzere tüm elektronik eserlere devasa artırımlar geldi. Pekala minimum fiyat ile çalışan ABD, Avrupa ve Türk vatandaşlarının bir araba almak için ne kadar çalışması gerekiyor?

Asgari fiyat ile araba almak için ne kadar çalışmak gerekiyor?

Covid-19 pandemisi ve Rusya-Ukrayna savaşı yüzünden tüm dünyada peş peşe sorunlar ortaya çıkıyor. Bunların bir sonucu olarak da insanların alım gücünü direkt olarak etkileyen ve en çok ülkemizde hissedilen yüksek enflasyon sorunu mevcut.

Tabii Türk Lirası’nın başka para üniteleri karşısında bedel kaybedişi ve bilhassa teknolojik eserlerde bulunan yüksek vergi nedeniyle araba, bilgisayar, televizyon ve cep telefonu fiyatları birkaç yıl öncesine kıyasla 10 kattan fazla arttı.

Emre Özpeynirci ise Türkiye ile ABD ve Avrupa ülkelerini kıyasladığı bir derleme yayınladı. Burada belirtilen ülkelerde taban fiyat ile çalışan vatandaşların iç pazarlarında alabilecekleri en ucuz araba modellerini ve ne kadar çalışarak satın alabileceklerini paylaştı.

Türkiye’de 3 Ekim 2022 itibariyle satılan en ucuz binek arabanın Hyundai i10 olduğunu görüyoruz. Aktüel fiyatı ise seçilen pakete nazaran 331 bin 500 TL ila 402 bin 500 TL ortasında değişiyor. En uygun olanı baz alırsak, taban fiyat ile çalışan bir vatandaşın araba almak için 60 ay çalışması gerektiğini söyleyebiliriz.

ABD’ye baktığımızda ise Chevrolet’in Spark modelinin 17 bin 500 ila 18 bin dolar ortası bir fiyat ile satıldığını görüyoruz. Taban fiyat ise eyaletine nazaran değişmekle birlikte 1200 ila 2400 dolar ortasında bulunuyor. Buna nazaran, 8 ila 15 ay ortası bir çalışma ile belirtilen arabası almak mümkün.

Yine Özpeynirci tarafından belirtilene nazaran, Fransa vatandaşları en ucuz araba modeli olan Dacia Sandero’yu 8 aylık minimum fiyat ile alırken İngilizler Dacia Spring’i 6 aylık çalışma ile alabiliyor. Natürel ülkemizde taban fiyat ile çalışan oranı yüzde 50’ye yakınken Avrupa ortalamasının yüzde 10’un altında olduğunu da belirtelim.

Sizce minimum fiyat ile araba almak mümkün mü? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom