Teknoloji

Airbus’tan yeni uçak motoru teknolojisi!

Çevre kirliliği tüm süratiyle artarken şirketler de fosil yakıtlara bir bir veda ediyor. Araba markalarının elektrikli modellere geçmesinin akabinde uçak firmaları da alternatif yakıtlara yönelmiş durumda. Bu markalardan bir tanesi de Airbus oldu.

Uçaklarda hidrojen yakıt hücreli motor devri başlıyor

Airbus, 2035 yılına kadar sıfır emisyonlu uçakların hizmete girmesi amacının bir kesimi olarak, yeni bir hidrojen yakıt hücreli motor geliştirdiğini duyurdu. Tıpkı hidrojen yakıt hücreli arabalarda olduğu üzere elektrik motoru kullanacak olan uçaklar, etrafa yalnızca “su” yayacak.

Şirket yeni güç ünitesi ile birlikte uçaklarının yaklaşık olarak 1.000 deniz mili (1.852 kilometre) menzile sahip olacağını ve 100 yolcu taşımasını planlıyor. Airbus, yeni güç ünitesini sıvı hidrojen tanklarını taşıyacak halde değiştirilen 380 MSN1 uçağında test etmeyi planlıyor. Bu testlerin 2025 yılını ise bulacağı öngörülüyor.

Şirket şimdi yeni teknolojileri hakkında ayrıntı vermiş değil. Başka yandan hidrojen yakıt hücresi teknolojisi arabalar tarafından uzun vakittir kullanılıyor. Bataryalı elektrikli arabalara daha düşük randıman sunuyor olsalar da daha uzun menzil ve kısa süren yakıt ikmali üzere nedenlerle hidrojen yakıt hücreli motorlar bilhassa uçaklar için büyük avantaja sahip.

Hidrojenin uçaklara güç sağlamak için kullanılabilmesi için ise hâlâ aşılması gereken birtakım mahzurlar bulunuyor. Olağan yakıtın tartısına nazaran dört kat daha fazla hidrojene duyulmasını yanında hidrojenin basınç altında tutulması gerekir.

Hidrojenin hayli patlayıcı olduğunu da hatırlatmakta yarar var. Bu nedenle depolama ve dağıtım için uçak sistemlerinin son derece muteber ve güçlü olması gerekir. Bu da ekstra tartı manasına geliyor. Tekrar de, batarya teknolojisinin hâlâ çok ağır olduğunu düşündüğümüzde yakın gelecekte uçaklar için mevcut olan tek seçenek olabilir.

Hidrojen yakıt hücreli uçaklar yakın gelecekte hayatımızın kıymetli bir modülü olabilir. Pekala siz hidrojen yakıt hücreli güç üniteleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking