YouTube

Meta, kullanıcı datalarını sızdırdığı için büyük para cezası aldı

Gizlilik denetçisi, Facebook ve Instagram ana şirketinin yarım milyardan fazla kullanıcının bilgilerini müdafaada başarısız olduğunu ve potansiyel olarak çok sayıda kullanıcının Kimlik hırsızlığı üzere çok daha büyük dolandırıcılık riskine maruz kalmasına neden olduğunu sav etti.

Haber, bir güvenlik araştırmacısının 106 ülkeden 533 milyondan fazla Facebook kullanıcısının telefon numaralarını, doğum tarihlerini ve e-posta adreslerini içeren datalarının sızdırıldığını ortaya çıkarmasından sonra geldi.

Şirketin Avrupa genel merkezinin ülkede bulunması nedeniyle Meta üzerinde yetki sahibi olan düzenleyici kurum, yaptığı açıklamada Meta’nın “Tasarım ve Varsayılan Bilgi Koruması” için GDPR yükümlülüğünü ihlal ettiğini söyledi.

Meta, kullanıcı datalarını sızdırdığı için büyük para cezası aldı

Büyük para cezasına ek olarak, düzenleyicinin kararı, Meta’yı “belirli bir vakit dilimi içinde bir kimi düzgünleştirici tedbirler almaya” zorlayacak. Meta’nın para cezasına bir İrlanda mahkemesinde itiraz etme seçeneği hala devam ediyor.

Haber hakkında yorum yapan Meta sözcüsü, şirketin “söz konusu müddet içinde sistemlerinde, telefon numaralarını kullanarak ekstra güvenlik tedbirleri almak da dahil olmak üzere” değişiklikler yaptığını söyledi.

Meta, AB düzenleyicilerinden gelen büyük para cezalarına pek de yabancı değil. WhatsApp, Eylül 2021’de şeffaflık ihlalleri nedeniyle 225 milyon Euro para cezasına çarptırılmıştı. Eylül 2022’de ise Instagram, toplumsal medya platformunun çocuklara ilişkin dataları nasıl işlediğiyle ilgili olarak 405 milyon Euro’luk daha da ağır bir para cezasına çarptırıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking