YouTube

Elon Musk aldığı kimi kararlar yüzünden kendi bacağına sıkmış olabilir

Ocak ayında Twitter, API’deki değişiklikler ile üçüncü taraf istemcilerin faaliyetlerini sonlandırdı. Bu değişiklikler sonrasında, Tapbots isimli Texas merkezli şirket, bu hafta Tweetbot ve Mastodon için Ivory’nin geliştiricisi olduğunu Texas Monthly mecmuasına açıkladı.

Bu profil içerisinde, Twitter’ın geliştirici platformunun eski eser lideri Amir Shevat, Twitter’ın Tweetbot ve Twitterrific üzere üçüncü taraf uygulamaları durdurma kararının muhtemel kısa görüşlülüğünü vurgulayan bir istatistik sundu.

Shevat’a nazaran, Tweetbot ve Twitterrific üzere üçüncü taraf uygulamalar, Twitter’daki tüm etkileşimin %17’sini sağlıyordu. Musk’ın şirketi satın alındığı devirde Shevat’ın vazifesi, Tapbots ve The Iconfactory üzere geliştiricilere Twitter araçlarını sunmak ve böylelikle üçüncü taraf istemci uygulamalarını geliştirmelerini sağlamaktı.

Elon Musk aldığı birtakım kararlar yüzünden kendi bacağına sıkmış olabilir

Round Rock’ta yaşayan eski eser lideri Amir Shevat, Twitter’ın bağımsız yazılım geliştiricilerinin muhtaçlıklarını karşılayacak araçları sağlama sorumluluğuna sahipti. Tarih boyunca, Twitter’daki etkileşimin yaklaşık %17’si üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla gerçekleşmiştir, ve bu uygulamalar Twitter’ın kimliğini belirleme noktasında kıymetli bir rol oynadılar.

Tapbots’un kurucu ortakları Paul Haddad ve Mark Jardine, Twitter’ın değişikliklerinin şirketlerine, şahsî hayatlarına ve daha fazlasına nasıl etkilediği hakkında çok sayıda görüş bildirdi.

Tweetbot sona erdikten sonra, Tapbots odak noktasını Mastodon’a çevirdi ve süratle iPhone ve iPad için Ivory for Mastodon istemci yazılımının bir sürümünü çıkardı. Bu hafta içinde, Ivory, Mac için de genişletildi.

Haddad ve Jardine üzere küçük, bağımsız geliştiricilerin geçimini tehdit eden karar, hiçbir açıklama yapılmadan uygulandı. Bu durum, birebir vakitte Silikon Vadisi dışında bir DIY teknoloji ekosisteminin sonunu da gösteriyor üzere görünüyor. Haddad, kısa bir müddet evvel şöyle dedi: “Kesinlikle çok fazla kaygı vardı. Sonunda biraz rahatlama hissetmeye başladık. Artık Musk’ın bugün ne çılgınca bir şey yapacağını merak etmek zorunda değiliz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!