Teknoloji

AMD, RTX 4090 Ti rakibini piyasaya sürüyor! Tarihi ve özellikleri

NVIDIA, geçtiğimiz eylül ayının sonlarına gerçek düzenlediği GTC etkinliğinde Ada Lovelace mimarisini temel alan yeni RTX 40 serisini tanıttı. AMD cephesinde ise karşılık gecikmedi. 24 GB belleğe sahip yeni RX 7950 XT çıkış tarihi ve öbür aygıtlar ortaya çıktı.

AMD, 4 Kasım’da RX 7900 XT ve RX 7950 XT ile tepeyi hedefliyor!

NVIDIA, 2022 bitmeden yeni ekran kartlarını piyasaya sürdü. Seleflerine nazaran DLSS 3’ün de takviyesi ile 4 kata kadar yüksek performans veren bu aygıtlar bugüne kadar rakipsiz görülüyordu. Lakin AMD’nin 4 Kasım’da RX 7900 XT ve RX 7950 XT ile RTX 4090 ve şimdi tanıtılmayan RTX 4090 Ti modellerini geçmeyi hedeflediği ortaya çıktı.

AMD’nin birinci olarak RX 7900 XT’yi 24 GB bellek ile piyasaya sürmeyi planladığı, lakin daha sonra -aşağıdaki irtibattan ayrıntılarını görebileceğiniz- NVIDIA’nın yaptığı kusurdan dönerek RX 7900 XT’yi 20 GB’a düşürerek eser gamı içerisinde farklı bir sınıflandırmaya gittiğini görüyoruz.

Şu anki senaryoda ise RX 7950 XT direkt olarak RTX 4090 Ti’ın karşısına konumlandırılıyor. 5 nm üretim bandından çıkan Navi 32 GPU ve 24 GB belleğin yanı sıra 384 bit bellek arayüzü ve 12.288 Stream processors (NVIDIA’da CUDA çekirdeği) üzere beklenmedik özelliklere sahip.

Ek olarak RDNA 2’ye kıyasla Watt başına performansta yüzde 50 güzelleşme vadediyor. Olağan ayrıntıları önümüzdeki ayın başında düzenlenecek aktiflikte öğreneceğiz. Ama şu an için AMD’nin epeyce tezli aygıtları pazara sürmeye hazırlandığını söyleyebiliriz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!