Teknoloji

AMD’nin Radeon RX 7900 XTX kartı da sıcaklık problemleriyle uğraşıyor!

Nvidia’nın yeni tanıttığı RTX 40 serisindeki kablo eritme problemine misal bir durumu artık de AMD yaşıyor. Şirketin çıkarttığı yeni grafik kartında (RX 7900 XTX) ısınma sorunları ortaya çıktı.

Haftalarca süren şikayetlerin akabinde AMD nihayet Radeon RX 7900 XTX kartlarındaki yüksek sıcaklıkların ve beklenmeyen yavaşlamaların termal tahlillerle alakalı bir durum olduğunu açıkladı.

AMD Radeon RX 7900 ısınmaya başladı

AMD, kimi Radeon RX 7900 XTX grafik kartlarının GPU sıcaklıkları ve sensör tarafından okunan azamî sıcaklıkların 110C’ye kadar ulaştığı termal sıkıntıların olduğunu kabul etti.

AMD başlangıçta 110C’nin olağan temas sıcaklığı olduğunu açıklamıştı. Daha sonra ise sorunun farkına varan şirket satışları durdu ve beklenmedik termal meseleler yaşayan kullanıcıların müşteri dayanağıyla irtibata geçmelerini tavsiye etti.

Roman “der8auer” Hartung (hız aşırtma uzmanı) tarafından yakın vakitte yapılan bir araştırmada, çok ısınma problemlerinin hatası Radeon RX 7900 XTX’in buhar odasından kaynakladığı ortaya çıktı.

Isınma probleminin AMD’nin şahsen ürettiği Radeon RX 7900 XTX MBA (Made By AMD) kartlarında bile olduğu biliniyor. Çünkü kullanıcılardan gelen şikâyet e-postalarında bu kartlarında olduğu biliniyor.

AMD’nin sıkıntıları doğrular nitelikteki resmî açıklamasına nazaran tek hatalı termal macun, çünkü şirket “Bazı kullanıcıların AMD tarafından üretilen AMD Radeon RX 7900 XTX grafik kartlarını kullanırken yaşadığı beklenmedik yavaşlamanın nedenini belirlemek için çalışıyoruz. Bugüne kadarki müşahedelerimize dayanarak, sorunun bilgisayarda kullanılan termal tahlille ilgili olduğuna inanıyoruz. Etkilenen kartlar için bu sorunu çözmeye kararlıyız. Bu beklenmeyen yavaşlamayı yaşayan müşterilerimizin, AMD Dayanak ile irtibata geçmelerini öneriyoruz. ( https://www.amd.com/en/support/contact-call )” dedi.

Görünüşe nazaran sırf AMD ve ortakları tarafından satılan kartlar ve AMD üretimi Radeon RX 7900 XTX GPU’lar bu meseleden etkilenmiş. Özel soğutucu dizaynlara sahip kartlar şu an için inançlı görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking