Telefon

Apple aldığı radikal kararın sebebini açıkladı!

Şirketin son birkaç aydır dijital asistanı “Hey Siri” yerine “Siri”ye cevap vermesi için eğittiği söyleniyor. Görünüşte bu kolay bir değişiklik fakat Gurman’ın da dediği üzere Apple’ın bu değişiklik için “önemli ölçüde AI eğitimi ve temel mühendislik çalışması” yapması gerekecek. Bunun nedeni, akıllı asistanın birden fazla aksan ve lehçede tek uyandırma sözünü anlaması gerekmesi. Mevcut, iki sözlük tetikleyici söz olan “Hey Siri”, Siri’nin onu manaya talihini artırıyor.

Değişikliğin birden çok komutun birbiri gerisine kaydedilmesini kolaylaştırması ve Apple’ın daha sağlam yeteneklere sahip dijital asistanlara sahip Amazon ve Google’ı yakalamasına yardımcı olması bekleniyor.

Apple aldığı radikal kararın sebebini açıkladı!

Örneğin Amazon’un Alexası, “Hey Alexa” yerine sadece “Alexa” kullanılarak etkinleştirilebiliyor. Ayrıyeten bu sadeleştirmenin Siri’yi, “Hey Google” yahut “Ok Google” denilerek aktifleştirilen Google Asistan’ın da (komutlar art geriye sıralanırken uyandırma sözünü tekrarlamanız gerekmese de) önüne geçirmesi umuluyor. Microsoft bile geçen yıl sesli asistanını kapatmadan evvel akıllı hoparlörlerde “Hey Cortana”dan “Cortana”ya geçiş yapmıştı.

Daha kısa bir tetikleyici söz, Siri’ye gelmesi beklenen tek değişiklik değil. Gurman’a nazaran Apple, Siri’yi üçüncü taraf uygulamalar ve hizmetler ile daha güzel entegre edebilmek için de çalışırken birebir vakitte kullanıcıların isteklerini manaya kapasitesinde de birtakım iyileştirmeler yapmayı planlıyor. Apple şimdi kısa müddet evvel sesli asistanda birtakım küçük değişiklikler yaptı, LGBTQ+ topluluğunun bir üyesi tarafından kaydedilen yeni bir ses ekledi ve yeni bir Siri aktifleştirme sesi tanıttı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!