Teknoloji

Apple çalışanlarda aradıkları 4 özelliği açıkladı!

Teknoloji devi Apple CEO’su Tim Cook Napoli Üniversitesi Federico II’nin bu haftaki merasiminde Apple’ın muvaffakiyetinin kültürüne ve kimi işe aldığına bağlı olduğunu söyledi.

4 özellik sıralandı

Tim Cook’a nazaran şirket çalışanlarında şu 4 özelliği arıyor: İşbirliği yapma yeteneği, yaratıcılık, merak ve uzmanlık. Tim Cook, “Bizim için çok güzel bir formül oldu” dedi ve bu özelliklerin işyeri kültürüne de katkıda bulunduğunu belirtti.

Cook‘a nazaran işbirliği yapma yeteneği birinci sırada. İşbirliğinin bu kadar değerli olmasının nedeni ise öteki üç beceriyi de birleştirmesi. Cook, “Fikir paylaşılınca büyüyüp büyüyüp daha âlâ hale geleceğine dair temel duyguyu arıyoruz. Ve bu süreç, Apple’ın eserleri nasıl yarattığıdır” diyor.

Cook, takım çalışması hissinin, kendini yaratıcılığa ve meraka borçlu olduğunu; zira üçünün de yeni fikir üretmek yahut eski fikirleri geliştirmek için gerekli olduğunu söyledi.

Cook, “Farklı düşünen, bir sıkıntıya bakabilen ve bu sorunun her vakit çözüldüğü dogmasına kapılmayan insanları arıyoruz. Bu bir klişe fakat aptalca soru yoktur. Birinin bir çocuk üzere sorular sormaya başlaması harika” diyor.

Taktikler gündemden düşmüyor

CNBC’nin yorumuna nazaran Apple’ın işe alma taktiklerinin daima olarak olumlu bir çalışma ortamı sağlayıp sağlamadığı tartışmaya açık. Zira bu yıl şirket, Comparably’ın en uygun işyeri kültürüne sahip yıllık global şirketler listesinden düştü. Ayrıyeten geçen yıl 14. sırada olmasına karşın ofis kültürü için “C” notu aldı. Ayrıyeten Glassdoor’un yıllık, ABD’de çalışmak için en yeterli yerler sıralamasında 20′den fazla sıra düşerek 31. sıradan 56. sıraya indi. Her iki sitedeki çalışan incelemelerinde sonuçlar için sebep olarak makûs iş-yaşam istikrarı, sistemsiz programlar ve rekabetçi bir ortamdan kaynaklanan yüksek gerilim gösterildi.

Apple ise New York Times’a yaptığı açıklamada “Olumlu ve kapsayıcı bir iş yeri yaratmaya ve sürdürmeye her vakit derinden bağlıyız ve her vakit kararlıyız. Bütün kaygıları ciddiye alıyoruz ve bir telaş ortaya çıktığında kapsamlı bir biçimde araştırıyoruz” dedi.

6 yıldır devam ediyor

Cook’a nazaran Apple’ın işe alma taktiği en az altı yıldır yürürlükte. Cook, Ekim 2016′da “Apple’ın çalışanlarında parlaklık, kararlılık, takıntılı merak, grup odaklılık ve heyecanlı idealizm” aradığını söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi