Teknoloji

Apple CEO’su maaşını düşürdü! Düşmüş hali bile dudak uçuklatıyor

Cupertinolu teknoloji devi Apple, bugün enteresan bir gelişmeyle karşımıza çıktı. Şirketin CEO’su Tim Cook, kendi isteğiyle maaşını düşürme isteğinde bulundu. Tim Cook’un bu isteğine yönelik yeni bir karar alan idare şurası, CEO’nun maaşında 35 milyon dolar kesinti yaptı.

Tim Cook’un CEO maaşı düşüyor

Tim Cook, geçtiğimiz yılda 3 milyon dolar maaş, 83 milyon dolar hisse senedi hissesi ve ek tazminatlarla toplamda 99,4 milyon bedelinde maaş almıştı. Lakin bu yıl aldığı maaş değişecek.

Apple, Tim Cook’un kendi isteğiyle CEO’nun maaşında %40’lık bir kesinti yaptı. Yani Cook, 35 milyon dolar daha az kazanacak. Böylece CEO’nun Apple’dan toplam yararı 49 milyon dolar olacak.

Ancak bu karar, Tim Cook’un daha fazla kazanmasına pürüz değil. Apple’ın yıllık yararına bağlı olarak bu maaş artabilir.

Tim Cook, neden maaşını düşürmek istedi?

Apple’ın perşembe günü yayınlanan yıllık vekaletnamesinde, “Tazminat komitesi, hissedar geri bildirimlerini, Apple’ın fevkalâde performansını ve Bay Cook’un tazminatını alınan geri bildirimler ışığında ayarlama tavsiyesini dengeledi.” sözü yer alıyor.

Böylelikle Tim Cook’un, hissedarların bildirimlerine uyup maaşını düşürme kararı aldığını anlamış oluyoruz. Yeniden de üst seviye yöneticilerin kendi maaş kesintilerini talep etmesi epey alışılmadık bir durum.

Tam olarak 2011 yılından beri CEO koltuğunda oturan Tim Cook, en yüksek maaşlı üst seviye yöneticiler ortasındaki yerini, bu maaş kesintisine karşın muhafazaya devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking