Teknoloji

Android 13 rüzgarı: MIUI 14, Xiaomi 12 Pro için geliyor!

Geçtiğimiz ay düzenlenen Xiaomi etkinliğinde duyurulan MIUI 14, Android 13‘ü temel alıyor ve birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Aktifliğin çabucak akabinde dağıtımı başlayan ve halihazırda şirketin amiral gemisi modelleri için yayınlanan yeni sürüm son ortaya çıkan bilgilere göre Xiaomi 12 Pro için geldi.

Xiaomi 12 Pro Android 13 tabanlı MIUI 14 güncellemesi aldı

Xiaomi 12 Pro‘nun Çin sürümü geçtiğimiz günlerde MIUI 14 güncellemesini aldı. Artık ise sıra aygıtın (Avrupa) EEA ROM’unu çalıştıran versiyonunda. Yeni sürüm, V14.0.7.0.TLBEUXM yapı numarasıyla geliyor ve sistem güvenliğini artıran Aralık 2022 güvenlik yamasını beraberinde getiriyor. Birebir vakitte 4,5 GB boyutunda.


Xiaomi 12 Pro Android 13 tabanlı MIUI 14 güncellemesi aldı

İlk etapta Mi Pilot‘lar için gelecek yeni güncelleme rastgele bir sorun çıkmaması halinde genel kullanıma açılacak. Öte yandan ilerleyen devirlerde aygıtın Küresel ROM’u için de emsal bir gelişmenin yaşanması bekleniyor.

MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı aktiflik ile birlikte yeni arayüzün değerli ayrıntılarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız fakat yeniden de sistem müsaade vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir birçoklarını silebileceksiniz. Ayrıyeten Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

Şirketin bir başka tezi ise sistem performansının önemli oranda geliştiği tarafında. O denli ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna karşın güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir güzelleştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin dataları MIUI 14’ün bir evvelki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

Bu sonuç MIUI arayüzünün yine ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere nazaran daha süratli olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta yarar var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” ismi verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al