Teknoloji

Apple ve Amazon fiyatları arttırmak için kapalı mutabakat yapıyor!

Amazon, tekrar açılan bir davanın merkezinde ve bu kere Apple da cürüm ortağı olarak birebir şikayetin konusu. Gerçekten, daha evvel iki şirketi devralan ve Apple’ı farklı davalarda yarım milyar dolardan fazla ödemeye zorlayan hukuk firması Hagens Berman, artık üçüncü taraf satıcıların %98’ini ortadan kaldıran kuşkulu bir mukavele savıyla yeni bir dava açtı. Dava, Amazon’un en büyük çevrimiçi elektronik perakendecisi olduğunu, pazarın yaklaşık %82’sine sahip olduğunu ve Apple eserlerini direkt satarken üçüncü taraf kullanıcıların yeni yahut ikinci el satış yapmasına müsaade vermediğini sav ediyor.

Şikayete nazaran, Amazon neredeyse tüm Apple bayilerini bir bilinmeyen bir muahedenin kesimi olarak sitesinden kaldırdı. Daha evvel 600 civarındayken, bugün sadece 7 üçüncü taraf satıcı Amazon’da iPhone satmaya devam ediyor. Dava, Ocak 2019’da yürürlüğe giren ve Apple’ın sitesinde üçüncü taraf bayileri temizlemesi durumunda Amazon’a eserlerinde %10’a varan indirimler verdiği bir mutabakata da ışık tutuyor. Durum, Amazon’un üçüncü taraf satıcıların Apple eserlerini satmasını engelleyerek, hem Amazon’un hem de Apple’ın kamuya ziyan verse bile durumdan faydalanmak için kendini eserlerin baskın satıcısı olarak tanımlayamaya çalıştığını ispatlar nitelikte .

Hatırlatma olarak, Apple son vakitlerde iPhone’larının ve iPad’lerinin fiyatını kıymetli ölçüde artırdı ve satışlar şayet üçüncü taraf satıcılara bırakılsaydı bu durum her iki şirketin de kârları üzerinde olumsuz manada büyük bir tesir yaratabilirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom