Telefon

Apple, iPhone kullanıcılarını üzücü halde kandırıyor olabilir!

Teknoloji dünyasının en büyük ismi Apple, bir devir piyasaya kıymeti 3 trilyon dolara yaklaşarak bu alanda bir rekor kırmaya çok yaklaşmış ve pahası 3 trilyon doları aşan birinci şirket olma talihini yakalamıştı. Lakin sonrasında tıpkı onlarca rakibi üzere şirket bedeli eridi ve şimdilerde 2,2 trilyon dolara kadar geriledi. Lakin bu haliyle bile şirket, hala dünyanın en kıymetli ismi. Bununla birlikte ortaya atılan son argümanlar, bu kadar büyük bir şirket için “skandal” olarak kıymetlendirilebilir.

İki siber güvenlik uzmanı tarafından iPhone ve iPhone’da bulunan Apple uygulamaları üzerinde yapılan incelemelere nazaran, Apple kullanıcılarının isteği olsun yahut olmasın tüm dataları kendisine aktarabiliyor. Bu mevzuda iPhone Analizi ismi verilen uygulamayı baz alan uzmanlar, telefondaki dataların iOS ve iPhone’u geliştirebilmek için Apple’a aktarılmasını sağlayan bu uygulamanın devre dışı bırakılması halinde bile data transferine devam ettiğini ileri sürdüler.

Apple, iPhone kullanıcılarını kötü halde kandırıyor olabilir!

Apple, kullanıcılarının bilgilerini izleyebilmek için iPhone Analizi özelliğini kullanıyor. O denli ki, datalarını Apple ile paylaşmak istemeyenler, bu özelliği kapalı hale getirerek hiçbir verisinin Apple ile paylaşılmasına müsaade etmiyor. Yani biz o denli biliyorduk lakin uzmanların tezleri tam aksi istikamette.

Apple Music, App Store ve daha pek çok Apple uygulaması üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, iPhone Analizi özelliğinin kapalı olmasına karşın bu uygulamaların Apple’a bilgi aktarmaya devam ettiği belirtiliyor. Pekala bu dataların içerisinde neler var dersiniz? Aslında şöyle sormak daha gerçek olacaktır: Ne yok? Hakikaten, hangi telefonu kullandığınızdan, hangi internet sitesine girdiğiniz, hangi uygulamayı indirdiğinizden bu uygulamalarda ne kadar vakit geçirdiğinize kadar aklınıza gelebilecek her çeşitten veriniz, nizamlı olarak Apple’a akıyor olabilir.

Tabi bunun şimdilik bir sav olduğunu ve doğruluğunun lakin daha fazla araştırma yapılması ya da Apple tarafından aydınlatıcı bir açıklama yapılmasıyla anlaşılacağını da tekrar hatırlatalım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!