Teknoloji

Apple Watch Akıllı Saatler Suya Karşı Nasıl Korunur?

Apple, 7 Eylül günü düzenlediği aktiflik kapsamında Apple Watch Ultra ve Apple Watch Series 8 aygıtlarının tanıtımı gerçekleştirdi.

Yeni akıllı saatler, pek çok yeniliği de beraberinde getiriyor. Akıllı saatlerin dikkat çeken özellikleri ortasında suya dayanıklılık dereceleri de yer alıyor. Şirket, Apple Watch Series 2 aygıtının tanıtımından itibaren, aileye kattığı yeni akıllı saatlerinde 50 metreye kadar suya dayanıklılık dayanağını de sunuyor. Kullanıcılar böylece, saatlerin suyla teması sonucunda yaşayabileceği rastgele bir sorunu sıkıntı etmeden, istedikleri yerde akıllı saatleri kullanabiliyorlar.

Apple Watch ailesine mensup akıllı saatlerin, bahsedildiği üzere suya dayanıklılık göstermesi için ise birtakım süreçler gerekiyor. Bu süreçler kısaca Apple Watch saati su geçirmeyecek formda ayarlamak ve saatin içine su kaçması durumunda bu suyu dışarı atmak olarak sıralanabilir. Birinci etapta, aygıtı su geçirmeyecek biçimde ayarlamak, su altında kazara süreç yapılmasını önlemek için ekranı kilitliyor. Bir öbür süreç olan suyu dışarı atmak ise saatin içine sızmış olan suyun dışarı atılmasını sağlıyor. Bu iki süreç de tıpkı özellik kullanılarak gerçekleştirilebiliyor.

Peki akıllı saatler suya dayanıklılık konusunda sertifikaya sahipse neden bu formda ekstra bir müdafaaya gereksinim duyuyor? Bu noktada çabucak belirtmemiz gerekir ki, suya dayanıklılık ile su geçirmezlik tıpkı manaya gelmiyor. Suya dayanıklılık sertifikası, akıllı saatin içerisinde bulunan dahili bileşenlerin belli şartlar altında su ile temaslarının akabinde hasara karşı güçlü olacak formda üretildiğini tabir ediyor. Bahsi geçen sertifikaya sahip olan akıllı saatlerde, su ile temasın akabinde su saatin içine sızabilir lakin saatin iç kısımları, suyu geri itici unsurlarla kaplandığı için suyun dahili bileşenlere ziyan vermesi pek de mümkün olmuyor.

Bahsettiğimiz bu direncin ise vakit içerisinde kademeli olarak azaldığını belirtelim. Direnç vakit içinde azaldıkça, Apple Watch ailesi eserler ile suyun temas etmesi durumunda hasar meydana gelme ihtimali de zıt orantılı olarak yükseliyor. Bununla birlikte, sertifikada yer alan derinlik arası de akıllı saatin direnci için kıymetli bir parametre. Örneğin, 50 metreye kadar suya dayanıklılık gösteren bir akıllı saat, 50 metrenin ötesinde bir suya daldırılırsa, saatin direnci de daha süratli bir biçimde kayboluyor. Ayrıyeten, akıllı saatin su ile temasının yanı sıra, sabunla yahut sert kimyasallarla teması da bu direncin daha süratli bir biçimde azalmasına yol açıyor. Akıllı saatlerin suya karşı direncinin kırılmasındaki bir öteki sebep ise saatlerin içinde uzun mühlet su bırakmak.

Apple Watch eserlerinin suya karşı direncini azaltan ögelerden bu biçimde bahsedebiliriz. Derin bir dalış sırasında yahut sabunla el yıkarken akıllı saati kullanmayarak, birinci iki sorunun üzerinden gelmek mümkün. Fakat, akıllı saatin içerisine su sızmışsa ve suyu uzun müddettir dışarı atmıyorsak ne yapmalıyız? İşte bu noktada, manuel olarak saatin içine sızmış olan suyu dışarı atma süreci devreye giriyor.

Apple akıllı saatin içerisine sızan suyu manuel olarak dışarı atmak 3 farklı adımda mümkün olabiliyor. Bunun için birinci olarak, akıllı saatin içerisine fazla su sızmaması için aygıtın kullanımını kilitlemek gerekiyor. Bunu yapmak için de akıllı saatin kadranının alt kısmından üst yanlışsız kaydırma sürecini kullanarak “Denetim Merkezi”ni açıyoruz. Kontrol Merkezi kısmında su damlacığı simgesini görene kadar kaydırma sürecine devam ettikten sonra, su damlacığı simgesine dokunuyoruz. Bu simgeye dokunduğumuz andan itibaren, kullandığımız akıllı saat, suya karşı kilitlenmiş olacak. Kullanıcılar, akıllı saatlerinin suya karşı kilitli olması durumunu da ekran üzerindeki su damlası simgesiyle görüntüleyebilecek.

Tüm bu süreçlerin akabinde akıllı saatler suyun altında yahut suyla temas edecek biçimde olsa dahi inançlı bir halde kullanılabiliyor. Fakat, kullanım müddeti boyunca suyla temas devam edeceği için kullanıcılar tarafından su kilidi deaktif edilene kadar akıllı saate erişim sağlanamıyor. Tekrar erişebilmek için de ekran üzerindeki su damlası simgesine tekrardan dokunarak, açılmış olan su kilidi modunun kapatılması kaide.

Yine de sürecin bununla da sonlu kalmadığını belirtmekte yarar var. Su kilidi kullanılmış olmasına karşın, fizikî olarak suyun altında yahut suyla temas edilen bir kullanımın akabinde akıllı saatin içerisine su sızmış olabilir. Bu türlü bir durumda da birebir süreç devam ettirilerek, akıllı saatin içerisine sızmış olan suyun dışarı atılması gerekmekte. Bunu yapabilmek için de su kilidi açıldıktan sonra, Apple Watch saati çevreleyen Digital Crown’un çevrilmesi gerekiyor. Digital Crown çerçevesi çevrildikçe, akıllı saatin ekranında yer alan su damlası simgesi birinci olarak baloncuklar halini alıyor, daha sonra da büsbütün kayboluyor. Simgenin büsbütün kaybolması, akıllı saatin içerisine sızan suyun büsbütün dışarı atıldığını gösteriyor. Süreç tamamlandığında da Apple Watch, bir bildirim sesiyle kullanıcıları uyarıyor.

İşte tüm bu süreçler ile Apple Watch eserlerinin suya karşı direncinin daha uzun ömürlü olması sağlanabilir. Bu da dolaylı olarak Apple Watch’un ömrünün de daha uzun olması manasına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom