Teknoloji

ECB Lideri: Kripto paralar, merkez bankalarının rolünü engelleyebilir!

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, kripto para ünitelerinin büyümesi ve klasik bankacılık sistemine yönelik tehditleriyle ilgili tasalarını lisana getirmeye devam etti.

ECB Lideri: Kripto paralar, merkez bankalarının rolünü engelleyebilir!

Lagarde’a nazaran, kripto para ünitelerinin büyümesi, dijital varlıkların özgür bankacılık çağına yol açabileceği konusunda uyarırken, merkez bankalarının iktisadın bir “çapası” olarak hareket etme rolünü engelleme yeteneğine sahip.

Bankaların, çıpa rolünü sürdürmek için dijital ödeme talebine karşılık vermeleri için borç verenleri zorlarken, dijital tahliller denemeyle ilgili bahislere dahil olmaları gerektiğini kaydetti.

“Biz merkez bankacıları, ticari bankalara ve özel paraya ait mali çapa olarak faaliyet gösteriyoruz. Şayet o oyunun içinde değilsek, denemeye, inovasyona yahut dijital merkez bankası parasına dahil değilsek, onlarca yıldır oynadığımız çapa rolünü kaybetme riskiyle karşı karşıyayız.”

O ekledi:

“Ve merkez bankası nakdî çapasının olmadığı, kriz üstüne krizi hızlandıran tarihi periyot örneklerine sahibiz. 19. yüzyılda özgür bankacılık devrinde durum mutlaka böyleydi. O günlere geri dönmek istiyor muyuz? Muhtemelen değil.”

Lagarde’ın kripto eleştirisi

Dijital finans hakkında bir panel tartışmasında konuşan ECB işvereni, o vakitten beri kripto para ünitelerinin bir kıymeti olmadığını belirterek eleştirmen oldu.

Oturuma, bir merkez bankası dijital para ünitesi ( CBDC ) geliştirmeye çalışan ve eserin anonim olmayacağını vurgulayan Federal Rezerv Lideri Jerome Powell da katıldı. Mümkün bir CBDC’nin dört ülkü özelliğini paylaştı.

Powell, “Birincisi aracılıktır. İkincisi, özel mahremiyet korumalıdır, lakin üçüncüsü kimlik doğrulamalıdır, bu nedenle anonim olmaz. Anonim bir taşıyıcı araç olmazdı. Dördüncüsü, devredilebilir yahut birlikte çalışabilir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!