Telefon

Apple’dan iPhone 15 ve iPhone 16 için 5G müjdesi!

iPhone 14 ailesi Apple’ın en yeni modelleri olsa bile iPhone 15 ile ilgili birinci sızıntılar gelmeye başladı. Ortaya çıkan yeni bilgilere nazaran iPhone 15 modellerinde çok daha güçlü 5G modemleri kullanacak. Hatta Apple’ın uzun müddettir “kavgalı” olduğu Qualcomm’un 5G modemini tercih edeceği lisana getirildi.

iPhone 15 yenilenmiş 5G modemiyle geliyor

iPhone 14 ailesinde 5G çipi olarak Qualcomm Snapdragon X65 kullanılıyor. Apple ve Qualcomm ortasında devam eden patent ihlali davası göz önüne alındığında, bu iştirakin devam etmeyeceği düşünülüyordu. Lakin sanayi analisti Jeff Pu’ya nazaran, Qualcomm Snapdragon X70 modemi iPhone 15 ve iPhone 16’da kullanılacak.

Qualcomm tarafından geliştirilen en yeni 5G çipi, daha düşük gecikme mühletine ek olarak daha az güç tüketimine sahip. Ayrıyeten telefon hangi pozisyonda olursa olsun, daha âlâ temas suratı ve daha emniyetli kapsama alanı yeteneğini barındırıyor. Snapdragon X70’in yapay zeka optimizasyonu sunduğunu da belirtelim.

Bildiğiniz üzere Apple, iPhone serisinde kendi çiplerini üretiyor. Hatta MacBook ve Mac’te bile kendi “M” serisi işlemcilerine geçiş yapan teknoloji devi, modemde ise hala Qualcomm’a bağlı. Lakin 2025 yılından sonra (iPhone 17 olabilir) büsbütün Apple tarafından üretilmiş bir donanım görme ihtimali bulunuyor.

2019 yılında Apple, Intel ile olan 5G iştirakini bitirip şirketin 5G modem haklarını satın almaya çalışmıştı. Bu teşebbüsün başarısız olması sonucunda Qualcomm’a yöneldi ve 5G için Snapdragon modemlerini kullanmaya devam ediyor.

Tamamen Apple tarafından üretilmiş bir iPhone donanımın muhtemel planlardan daha uzun süreceğini söylemek mümkün. Fakat birinci bilgiler, iPhone 15 ve iPhone 16 için Qualcomm Snapdragon X70 modeminin kullanılacağını gösteriyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!