Telefon

Apple’dan kritik karar! Artık “Made in China” yazmayacak!

Şirket CEO’su Tim Cook’un, Almanya’daki mahallî mühendislik ve perakende çalışanları ile yaptığı bir toplantı sırasında ifşayı yaptığı ve onlara Apple’ın “Arizona’daki bir fabrikadan satın alma kararı aldığını” söylediği bildirildi. Gurman’ın belirttiği üzere, bu Apple’ın Asya’daki, bilhassa de dünyadaki işlemcilerin %60’ının üretildiği Tayvan’daki fabrikalara olan bağımlılığını azaltacaktır.

Ancak Cook, “Ne düşünürseniz düşünün, rastgele bir yerden %60 çıkmak muhtemelen pek de stratejik bir atılım değildir” diyor.

CEO büyük ihtimalle Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.’nun şu anda üretim evresinde olan Arizona tesisinden bahsediyor. TSMC, Apple’ın özel çip yapma ortağı, lakin müşterileri ortasında NVIDIA, MediaTek, AMD ve ARM de bulunuyor. Arizona fabrikasının ayda 20.000 çip üretimi ve 5 nanometre işlemci üretme kapasitesi ile 2024’te çalışmaya başlaması bekleniyor.

Önceki raporlara nazaran Apple, TSMC’nin şimdiye kadarki en yeni ve en gelişmiş yeni 3 nanometre yonga üretim sürecini gelecekteki aygıtlar için benimsemeyi planlıyor. Financial Times, Apple’ın şu anda 2023 iPhone serisi için geliştirmekte olduğu A17 taşınabilir işlemcisinin yeni teknoloji kullanılarak seri üretileceğini söylüyor. Apple’ın Arizona tesisini sadece daha eski ve daha az gelişmiş yongalar için mi kullanacağını yoksa TSMC’nin fabrikayı güncellemeyi planlayıp planlamadığı muhakkak değil. TSMC, Arizona’daki 12 milyar dolarlık tesisinin yanına şimdiden ikinci bir tesis kurmayı düşünüyor, lakin Bloomberg’e şimdi kesin bir karar vermediğini söyledi.

Apple’dan kritik karar! Artık “Made in China” yazmayacak!

TSMC yerli yarı iletken üretimini teşvik eden ülkelerdeki müşterilerin gereksinimlerini karşılamak maksadıyla geçtiğimiz yıllar içinde öbür ülkelere gerçek genişlemeye başladı. Lider Joe Biden da kısa müddet evvel CHIPS ve Bilim Yasasını yasalaştırdı. Yeni yasaya nazaran ABD hükümeti, ülkede çip üreten firmalara 52 milyar dolarlık fon ve teşvik sunuyor.

Cook’un Apple’ın ABD üretimi işlemciler tedarik etmeye başlayacağını açıklamanın yanı sıra işçiye şunları söylediği bildirildi: “Bu planlar daha besbelli hale geldikçe Avrupa’dan da kaynak alacağımıza eminim.” Toplantıda paylaştığı tek şey bu olsa da, Bloomberg daha evvel TSMC’nin ülkede tesisler açmak için Alman hükümeti ile görüşmelerde bulunduğunu bildirmişti. ABD üzere Avrupa da yarı iletken üreticilerini bölgede fabrika açmaya ikna etmek istiyor ve “yarı iletken teknolojileri ve uygulamalarında kendi rekabet gücünü ve dayanıklılığını artırmak” için nisan ayında AB Çip Yasasını çıkardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking